Dzielnicowi z Komendy Miejskiej Policji w Tarnobrzegu, we współpracy z innymi podmiotami, uczestniczyli w ogólnopolskim badaniu liczby osób bezdomnych. Mundurowi sprawdzali miejsca, w których mogą przebywać bezdomni. Były to ogródki działkowe, parki oraz pustostany. Działania prowadzone były na zlecenie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, a koordynowane przez wojewodę.

Ogólnopolskie badanie liczby osób bezdomnych odbyło się w nocy z 28 na 29 lutego 2024 r. W działania zaangażowani byli dzielnicowi z Komendy Miejskiej Policji w Tarnobrzegu, pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Tarnobrzegu, Staż Miejska oraz pracownicy gminnych ośrodków pomocy społecznej z terenu powiatu tarnobrzeskiego.

Wspólne działania miały na celu zbieranie informacji na temat osób, które mogą być dotknięte kryzysem bezdomności lub znajdować się w trudnej sytuacji życiowej, na skutek której mogą one zostać dotknięte tym problemem. W dalszej kolejności najważniejsze dla służb, jest udzielenie takim osobom pomocy i poinformowanie ich, gdzie mogą oczekiwać na wsparcie w tak trudnej dla nich sytuacji życiowej.

Dzielnicowi patrolowali miejsca, w których mogą przebywać osoby bezdomne. Efektem tych działań, było odnotowanie 2 mężczyzn będących osobami bezdomnymi. Mundurowi informowali osoby bezdomne o możliwości uzyskania pomocy, wskazali instytucje, dzięki którym będą mogły uzyskać pomoc.

Osoby bezdomne narażone są często na niskie temperatury i stanowi to dla nich niebezpieczeństwo zwłaszcza w nocy, kiedy przebywają bez dachu nad głową lub w warunkach bytowych odbiegających od normy domowego zacisza. Życie w takich warunkach może mieć tragiczne skutki, zwłaszcza dla osoby będącej pod wpływem alkoholu.

Zwracamy się z apelem o reagowanie w sytuacji jeśli wiemy, że dany człowiek znajduje się w trudnej sytuacji życiowej dotkniętej kryzysem bezdomności. Nie bądźmy na ten problem obojętni. Dzięki uzyskaniu takiej wiedzy mogą otrzymać oni doraźną pomoc instytucji socjalnych, co może uchronić przed niebezpieczeństwami jakie dotykają osoby bezdomne. Wystarczy tylko jeden telefon pod numer 112, by uchronić kogoś od wychłodzenia, zagłodzenia czy też ciężkiej choroby i uratować czyjeś życie.

W przypadku sytuacji nie wymagającej natychmiastowej reakcji zagrażającej życiu i zdrowiu, możemy również zgłosić fakt przebywania osób bezdomnych w danym miejscu za pośrednictwem Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa wybierając kategorię zgłoszenia; “Osoba bezdomna wymagająca pomocy”.

Źródło: KMP Tarnobrzeg

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj