Aleksandra Suchowiecka pochodzi z Sandomierza, a jej korzenie sięgają Podkarpacia i Lubelszczyzny. Od dzieciństwa interesuje się polskimi tradycjami i muzyką tradycyjną. 

Aleksandra jest wokalistką i instrumentalistką w folkowych projektach muzycznych. Obecnie solowo jako Olica aranżuje polskie pieśni tradycyjne podkreślając transowość oraz oryginalność polskiej muzyki wiejskiej, jednocześnie dodając jej nieco współczesnego wymiaru. W 2024 roku odbędzie się premiera jej albumu Niedalekanie, a niedługo można będzie usłyszeć pierwszy utwór z płyty Ptaskowie.

W roku 2016 była stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z projektem Pieśni przekazane – pieśni niezapomniane, którego cel to poszukiwanie i rejestrowanie pieśni na polskich wsiach oraz przekazywanie ich podczas warsztatów śpiewu. Od tego czasu prowadzi także zajęcia z białego śpiewu oraz uczy polskich pieśni tradycyjnych w ośrodkach kultury, podczas wydarzeń kulturalnych i festiwali w Polsce i za granicą. Efekty udostępniane na stronie facebookPrzekazane.

Facebook Przekazane: https://www.facebook.com/przekazane

YouTube Przekazane: https://www.youtube.com/@przekazane848

Olica

Olica to solowy projekt muzyczny Aleksandry Suchowieckiej, w którym aranżuje ona polskie pieśni tradycyjne, głównie pochodzące z prywatnych badań terenowych, z jej rodzinnych stron, czyli z Podkarpacia i Lubelszczyzny. Muzyka jaką tworzy  to połączenie białego śpiewu, liry korbowej, syntezatora analogowego, perkusjonaliów i innych instrumentów oraz przedmiotów codziennego użytku, jak puszka z kawą, młynek, podłoga. Styl w jakim tworzy, to połączenie muzyki wiejskiej, przenikliwego śpiewu tradycyjnego i muzyki eksperymentalnej, dzięki czemu podkreśla transowość i oryginalność pieśni, jednocześnie dodając nieco współczesnego wymiaru.

Olica nie tylko rejestruje najstarsze pieśni tradycyjne, ale także nadaje im nowy wymiar, łącząc tradycję z eksperymentalnym brzmieniem.

YouTube Olica: https://www.youtube.com/watch?v=oyY3m3bAbfk

Spotify Olica: https://open.spotify.com/artist/6GG0Q3L883no4j4NfX4c6g 

Olica – Hej z pola: https://www.youtube.com/watch?v=oyY3m3bAbfk

Album OlicaKilka starych pieśni na Spotify: https://open.spotify.com/album/0ZAavPmwRqO0GkKWVDv45e 

Album OlicaKilka starych pieśni na YouTube: https://www.youtube.com/watch?v=pIYFC3ugZyI&list=PLhvynaKv00hjH-R_gQ68mztOaHrixjEui 

Instagram – https://www.instagram.com/dziadowska

Ptaskowie, to aranżacja lasowiackiej pieśni tradycyjnej Ej Wy Ptaskowie, przekazanej przez słynną śpiewaczkę Marię Kozłową, a mnie przekazała ją jej uczennica Zofia Dąbrowska ze stowarzyszenia Życie z Przytupem. Utwór to moja wizja tej pieśni, nieco transowa, z powoli rozwijającą się w niej energią i emocjami. Pieśń jest o nieszczęśliwej miłości, o odejściu, a jej ostatnie wersy brzmią dla mnie nieco, jak zaklęcie, urok rzucany przez dziewczynę na chłopaka. Podkreśliłam to zapętlając te słowa w oberkowym rytmie. Bardzo ważnym elementem utworu jest dla mnie wykorzystanie skrzypiec mojego pradziadka, który był muzykantem. To bardzo symboliczne. Poza tym w utworze można usłyszeć lirę korbową, syntezator analogowy, pianino, bęben obręczowy, perkusjonalia, suche liście klonu oraz wokale dziewczyn z zespołu Kwiotki – (Barbara Białkowska, Aleksandra Kogut, Mariia Dunaiska). Kompozycja została stworzona przeze mnie z producentem Kubą Kuterą.

Ptaskowie to niezwykłe spotkanie tradycji z nowoczesnością. W pieśń lasowiacką wplatam swoje doświadczenia i emocje, budując transowy klimat przy użyciu skrzypiec pradziadka, liry korbowej i syntezatora.

Wraz z moim bratem Marcinem Członką nagraliśmy do utworu wideo. Klip opowiada osobną historię, delikatnie zahaczającą o tekst pieśni, pozostawiając ją jednak do dowolnej interpretacji każdego odbiorcy. Klip jest w klimacie filmów dla dzieci, jakie oglądaliśmy w dzieciństwie podczas ferii zimowych w latach dziewięćdziesiątych oraz inspirowany jest naszym wyobrażeniem z opowieści ludowych, bajek taty i odrobiną surrealizmu.

Muzyka: Aleksandra Suchowiecka

Produkcja audio: Kuba Kutera

Produkcja wideo: Marcin Członka (Studio Members)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj