Za nami pierwsza połowa kwietnia. Wraz z nadejściem wiosennej aury na ulicach pojawiło się coraz więcej kierujących jednośladami. Niestety, dość często zdarza się, że rowerzyści zapominają, że korzystanie z jednośladu to nie tylko przyjemność, ale także obowiązek jazdy z godnie z obowiązującymi przepisami. Policjanci zatrzymali 51-letniego rowerzystę, który przez Tarnobrzeg jechał, mając 1,2 promila alkoholu w organizmie.

Poruszając się rowerem, należymy do grupy niechronionych uczestników ruchu drogowego. Aby bezpiecznie dojechać jednośladem do celu, należy pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa podczas korzystania z dróg oraz ścieżek rowerowych. Jazda jednośladem to nie tylko przyjemność, ale również obowiązek jazdy zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Rowerzysta podobnie jak każdy inny uczestnik ruchu drogowego ma prawo czuć się bezpiecznie, jednak sam również ma obowiązek przestrzegania przepisów. Pijani rowerzyści w konfrontacji z poruszającymi się prawidłowo uczestnikami ruchu drogowego, mogą być przyczyną tragicznych w skutkach wypadków. Nietrzeźwy kierujący jest poważnym zagrożeniem, nie tylko dla siebie, ale też dla innych użytkowników dróg.

Niestety nie wszyscy o tym pamiętają. Wczoraj przed godz. 9, policjanci ruchu drogowego, patrolujący miasto, zauważyli na ul. Kwiatkowskiego w Tarnobrzegu, rowerzystę, którego tor jazdy wskazywał, że może być pod działaniem alkoholu. Funkcjonariusze zatrzymali mężczyznę do kontroli drogowej. Okazało się, że 51-letni mieszkaniec powiatu sandomierskiego, jest pijany. Badanie alkomatem wykazało w jego organizmie 1, 28 promila alkoholu. Kierowca jednośladu za popełnione wykroczenie został ukarany mandatem karnym w wysokości 2 500 złotych.

W ostatnim czasie policjanci zatrzymali 3 nietrzeźwych rowerzystów. Za kierowanie jednośladem w stanie nietrzeźwości, wszyscy kierowcy otrzymali mandaty karne w wysokości 2 500 złotych.

Pamiętajmy:

Od 1 stycznia 2022 r. jazda rowerem w stanie po spożyciu alkoholu, czyli mając w wydychanym powietrzu od 0,2 do 0,5 promila grozi mandatem w wysokości 1000 złotych. Natomiast jazda na rowerze w stanie nietrzeźwości – powyżej 0,5 promila, to grzywna w wysokości 2500 złotych.

Sąd może orzec też zakaz prowadzenia pojazdów innych niż mechaniczne na okres od sześciu miesięcy do trzech lat. W przypadku kiedy rowerzysta w okresie trwania sądowego zakazu jazdy na rowerze, wsiądzie ponownie na jednoślad, będą groziły mu trzy lata więzienia. Bez znaczenia będzie czy jest pijany czy trzeźwy.

Korzystając z roweru, zadbajmy także o jego stan techniczny. Rower powinien posiadać sprawnie działające hamulce i odpowiednie wyposażenie, a szczególnie ważne jest właściwe oświetlenie pojazdu. Dodatkowo każdy rowerzysta, pomimo że nie jest to obowiązkowe, powinien korzystać z kasku ochronnego, ponieważ nawet pozornie niegroźna wywrotka na rowerze, może doprowadzić do tragicznych skutków.

Źródło: KMP Tarnobrzeg

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj