Ocena stanu bezpieczeństwa powiatu tarnobrzeskiego oraz informacje dotyczące liczby uchodźców z Ukrainy przebywających w powiecie były głównymi tematami, o których rozmawiali członkowie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego i Komisji Bezpieczeństwa i Porządku, którzy spotkali się w minioną środę, 27 kwietnia, w Starostwie Powiatowym w Tarnobrzegu.

Spotkaniu przewodniczył starosta Jerzy Sudoł. Ocena stanu bezpieczeństwa powiatu tarnobrzeskiego rozpoczęła się od informacji podanej przez komendanta miejskiego policji Marka Pietrykowskiego. Według statystyk i końcowego do nich komentarza, powiat tarnobrzeski jest bezpieczny i choć, jak zaznaczył komendant, zagrożenie przestępczością było jest i będzie, to nie rośnie ono w żaden istotny sposób. – Oceniam bezpieczeństwo powiatu w sposób pozytywny, podobnie jak i zadania realizowane przez komendą miejską i podległe jej jednostki – podkreślił Marek Pietrykowski.

W swojej wypowiedzi szef policji w Tarnobrzegu nie skupiał się wyłącznie na statystykach popełnianych przestępstw i ich wykrywalności, ale poruszył też kilka innych ważnych kwestii, m. in. fałszywe alarmy bombowe podczas egzaminów maturalnych i  ósmoklasistów. – W ubiegłym roku podczas tych egzaminów odnotowaliśmy 62 interwencje dotyczące wysyłanych mailem zgłoszeń o podłożeniu ładunku wybuchowego – mówił komendant Pietrykowski. – Dotyczyły one głównie placówek oświatowych. Ponieważ zbliża się czas egzaminów, zapewniamy dyrektorów szkół, że jesteśmy do ich dyspozycji, będziemy współpracować ze wszystkim służbami, żeby egzaminy przebiegły bezpiecznie. Prosimy  też dyrektorów placówek oświatowych, by w przypadku, gdy takie maile się pojawią nie przerywali egzaminów, nim skontaktują się z dyżurnym w komendzie i skonsultują się co do dalszych działań. Jak zaznaczył komendant, są to na ogół maile kaskadowe pojawiające się w kilkunastu, kilkudziesięciu, a nawet kilkuset placówkach jednocześnie, a ich wiarygodność jest bardzo niska.

– Apelujemy o rozwagę i przestrzegamy przed pochopnym przerywaniem egzaminów i  ewakuacji, która z punktu widzenia bezpieczeństwa jest zbędna – przekonywał Marek Pietrykowski, zapewniając jednocześnie, że policja będzie podejmować interwencje, jeździć na wszystkie tego rodzaju zgłoszenia i skrupulatnie sprawdzać każde zagrożenie.

Marian Róg, komendant miejski Państwowej Straży Pożarnej w Tarnobrzegu podsumowując rok 2021 zaczął  od statystyk. Okazało się, że jednostki PSP i OSP w całym ubiegłym roku uczestniczyły w 1189 zdarzeniach, z czego  324 były pożarami, 814 miejscowymi zagrożeniami, a 51 razy jeździli do fałszywych alarmów.  – To był najspokojniejszy rok od kilku lat – stwierdził komendant. Wpływ na to miała m. in. chłodna, deszczowa wiosna, było więc mniej pożarów łąk i nieużytków. Strażacy byli za to angażowani do wielu zadań związanych z pandemią Covid-19. Było to np. rozwożenie ulotek dotyczących szczepień, dowóz na szczepienia, organizacja niektórych miejsc szczepień. Straż była również wykorzystywana do pomocy Państwowemu Ratownictwu Medycznemu w udzielaniu pierwszej pomocy medycznej oraz w transporcie.

Dowódca strażaków poinformował też o powstałej 1 marca tego roku w Komendzie Miejskiej PSP  Grupie „Tarnobrzeg”, która składa się ze strażaków-nurków z Tarnobrzega i Rzeszowa, i zapewnia bezpieczeństwo na wodzie przez całą dobę.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny  w Tarnobrzegu, Małgorzata Michalska-Szymaszek w swojej wypowiedzi podsumowała m. in. działania dotyczące pandemii, takie jak prowadzenie stałego nadzoru nad zachorowaniami wywołanymi wirusem Sars-Cov-2, prowadzeniem dochodzeń epidemiologicznych, opracowywaniem ognisk zakażeń w rożnego rodzaju obiektach: urzędach, placówkach medycznych, czy zakładach pracy.

Małgorzata Michalska-Szymaszek podała też odsetek zaszczepionych przeciwko koronawirusowi mieszkańców powiatu tarnobrzeskiego. Według stanu na dzień 22 kwietnia 2022 roku w gminie Baranów Sandomierski zaszczepiło się 44 procent mieszkańców, w gminie Gorzyce – 43,1 proc., w gminie Nowa Dęba – 40,9 proc., Grębów – 40,8 proc. W każdej z tych gmin najchętniej szczepiły się osoby w wieku 40-59 lat.

Ważną informacją podaną przez szefową Sanepidu było to, że całodobowa covidowa infolinia 222 500 115  funkcjonować będzie tylko do końca kwietna tego roku.

Podsumowania swoich działań dotyczących bezpieczeństwa w powiecie dokonali też: w zastępstwie Piotra Ruckiego, Powiatowego Lekarza Weterynarii  w Tarnobrzegu, Krzysztof Mudrecki – inspektor w Powiatowym Inspektoracie Weterynarii w Tarnobrzegu oraz Marcin Grębowiec, kierownik Nadzoru Wodnego w Tarnobrzegu.

Sylwia Rawska, specjalista ds. zarządzania kryzysowego w powiecie przedstawiła informacje o zmianach w  Komisji Bezpieczeństwa i Porządku, której nowym członkiem został Marcina Orzechowski – Naczelnik Wydziału Prewencji  Komendy Miejskiej Policji w Tarnobrzegu.

Komisja działa teraz w składzie:

– Jerzy Sudoł – Starosta Tarnobrzeski / Przewodniczący Komisji

– Krystyna Rusin – Radna Powiatu Tarnobrzeskiego/ Członek Komisji

– Marek Ożga – Radny Powiatu Tarnobrzeskiego/ Członek Komisji

– Agata Stawiarska – Członek Komisji

– Krzysztof Laskowski – Członek Komisji

– Adam Szurgociński – Członek Komisji

– Marcin Orzechowski – Naczelnik Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Tarnobrzegu/ Członek Komisji

– Janusz Chmiel – Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Tarnobrzegu/ Członek Komisji.

Sylwia Rawska mówiła też o uchodźcach z Ukrainy, którzy przebywają w powiecie tarnobrzeskim. – Numery PESEL otrzymało już 456 obywateli Ukrainy. W gminie Baranów Sandomierski jest to 129 osób, w gminie Nowa Dęba – 174, w gminie Gorzyce – 118, a  w gminie Grębów – 35 – wyliczała Sylwia Rawska, dodając, że w ubiegłym miesiącu było to łącznie 272osoby.

Zaznaczyła też, że o numery PESEL mogą starć się nie tylko osoby przebywające w danej gminie. Mogą po nie przyjechać także z innej gminy, czy nawet powiatu.

Źródło: Starostwo Powiatowe w Tarnobrzegu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj