75-letnia mieszkanka Tarnobrzega zaufała oszustce, spakowała pieniądze do reklamówki i na jej polecenie zostawiła w osiedlowym śmietniku. Po kontakcie z policjantami dowiedziała się, że padła ofiarą oszustów. Seniorka straciła 23 tysięcy złotych.

Sytuacja jak obecnie panuje za wschodnią granicą spowodowała, że wielu mieszkańców naszego powiatu, wybrało swoje oszczędności z banków. Policjanci przestrzegają przed oszustami! Przestępcy wykorzystują każdy sposób, aby wyłudził od nas pieniądze. Jedną w wykorzystywanych przez nich metod jest podszywanie się pod kogoś zaufanego np. policjanta, prokuratora, urzędnika czy członka rodziny.

Wczoraj, policjanci przyjęli zgłoszenie o oszustwie metodą “na policjanta”. Pokrzywdzoną okazała się 75-letnia mieszkanka Tarnobrzega. Mundurowi ustalili, że około godz. 16, na telefon stacjonarny seniorki, zadzwoniła kobieta podająca się za rzekomą policjantkę. Przekonywała 75-latkę, że pieniądze zgromadzone na jej koncie bankowym są zagrożone, a policja prowadzi działania mające na celu złapanie oszustów. Fałszywa policjantka prosiła kobietę o podanie dokładnego adresu zamieszkania oraz dopytywała, czy przechowuje ona pieniądze w domu.

Oszustka zapewniała seniorkę, że po zakończonych działaniach, odzyska swoje oszczędności. Dla potwierdzenia wiarygodności przekazanych informacji, oszustka poprosiła tarnobrzeżankę o podanie numeru komórkowego, na który zadzwonił za chwilę mężczyzna. 75-latka uwierzyła, że faktycznie rozmawia z policjantką i zgodziła się przekazać pieniądze. Przyznała też, że w domu ma gotówkę.

Zgodnie z namową fałszywej policjantki, starsza pani włożyła do reklamówki 23 tysiące złotych i pozostawiła je w pobliskim śmietniku. Kiedy kobieta wróciła do mieszkania, zorientowała się, że padła ofiarom oszustów. Natychmiast wróciła do śmietnika, ale pieniędzy już nie było. Seniorka o całym zdarzeniu zaalarmowała policjantów.

Policjanci po raz kolejny przypominają i ostrzegają mieszkańców:

– Funkcjonariusze Policji, nigdy nie proszą o przekazanie pieniędzy i nie dzwonią z takim żądaniem;

– Policjanci nigdy nie informują telefonicznie o prowadzonych działaniach. W przypadku odebrania takiego telefonu możesz być pewien, że dzwoni oszust;

– Nigdy na czyjeś zlecenie nie przekazuj pieniędzy, nie podpisuj dokumentów, nie zakładaj kont w banku, nie zaciągaj kredytów i nie ujawniaj swoich danych osobowych, numerów PIN, czy haseł;

– Po rozmowie natychmiast zadzwoń do kogoś bliskiego i opowiedz o zdarzeniu;

Każdą próbę wyłudzenia pieniędzy należy zgłosić telefonicznie pod numer alarmowy 112 lub osobiście w Komendzie Miejskiej Policji w Tarnobrzegu przy ul. 1 Maja 2.

Źródło: KMP Tarnobrzeg

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj