Tarnobrzescy policjanci w ramach obchodzonego Europejskiego Dnia przeciwko Handlowi Ludźmi i Niewolnictwu, uczestniczyli w spotkaniu z młodzieżą. Rozmawiali o zagrożeniach i metodach, jakimi posługują się sprawcy i przypominali, gdzie szukać wsparcia w takich przypadkach. Przestępstwo to, jako współczesna forma niewolnictwa stanowi jedną z najcięższych zbrodni, godzącą w podstawowe wartości człowieka, jakimi są wolność i godność ludzka.

Wczoraj (18 października) obchodzony był Europejski Dzień przeciwko Handlowi Ludźmi i Niewolnictwu. Przy tej okazji policjanci z Zespołu ds. Profilaktyki Komendy Miejskiej Policji w Tarnobrzegu, spotkali się z uczniami klasy I i III Zespołu Szkół nr 3 w Tarnobrzegu, aby rozmawiać o zagrożeniach związanych z procederem handlu ludźmi.

Policjanci podczas spotkania, omówili sposoby jakimi posługują się sprawcy, aby zwerbować ofiarę i zmusić ją do niewolniczej pracy lub żebractwa.

Podczas rozmowy, funkcjonariusze wyjaśniali uczniom, że osoby zajmujące się handlem ludźmi wykorzystują różnego rodzaju techniki manipulacji, starając się zbliżyć do potencjalnej ofiary, zdobyć jej zaufanie, otoczyć opieką i pokazać swoje przyjazne nastawienie. Sprawcy w swoim działaniu posuwają się także do szantażu, gróźb czy przemocy fizycznej wobec swoich ofiar.

Współczesna forma niewolnictwa jaką stanowi handel ludźmi jest przestępstwem godzącym w ludzką wolność i godność. Mundurowi przekazali informacje, gdzie należy szukać pomocy, kiedy taką ofiarą już się staną.

Planując wyjazd za granicę pamiętaj, aby zabrać ze sobą:

  • Adres i numer telefonu najbliższego polskiego konsulatu w kraju, do którego jedziesz. W razie jakichkolwiek kłopotów tam otrzymasz pomoc.
  • Słownik lub rozmówki – jeśli nie jesteś pewna/y, czy dasz sobie radę z miejscowym językiem.
  • Numer telefonu Poland direct z kraju, do którego jedziesz. Za minimalną opłatą lub za darmo będziesz mogła/mógł zatelefonować do Polski – tylko na numer telefonu stacjonarnego – nie komórki – o ile osoba, do której dzwonisz zgodzi się zapłacić za rozmowę. Telefonistka, która połączy rozmowę mówi po polsku.
  • Numer telefonu organizacji pomagającej kobietom, migrantom czy osobom poszkodowanym w wyniku przestępstwa. Zwykle w takiej organizacji można uzyskać poradę i pomoc.
  • Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, która jest potwierdzeniem ubezpieczenia w Narodowym Funduszu Zdrowia i jest uznawana w krajach Unii Europejskiej. Jeśli podczas pobytu za granicą zachorujesz NFZ pokryje koszty leczenia. Jednak nie wszystkie! Przed wyjazdem upewnij się, jakiego rodzaju koszty leczenia za granicą mogą być pokryte przez NFZ.
  • Telefon komórkowy z aktywnym roamingiem.
  • Pieniądze lub kartę kredytową. Zapas na „czarną godzinę”, abyś miała/miał za co wrócić do Polski.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj