W najbliższy poniedziałek, 1 marca br., gmina Gorzyce zaprasza mieszkańców na symboliczne obchody Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych.

Uroczystości odbędą się przy tablicy upamiętniającej wywodzących się z terenu gminy Gorzyce żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych i Armii Krajowej walczących o wolną Polskę.

O godz. 10.00 uroczystości rozpoczną się od wciągnięcia flagi na maszt i odśpiewania hymnu państwowego. Po krótkiej modlitwie, którą poprowadzi dziekan ks. Mariusz Kozłowski, proboszcz gorzyckiej parafii – władze samorządowe, przedstawiciele klubu biegowego Sprint oraz delegacje złożą kwiaty i znicze.

1 marca to Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Święto zostało ustanowione przez Sejm RP w 2011 roku, aby upamiętnić tych, którzy po II wojnie światowej z bronią w ręku przeciwstawili się narzuconej siłą władzy komunistycznej.

Z okazji Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych na terenie gminy co roku odbywał się Bieg Tropem Wilczym, z racji pandemii bieg został przeniesiony na inny termin i odbędzie się w niedzielę 16 maja 2021 roku.

Tablica, przy której odbędą się tegoroczne uroczystości, została wmurowana w 2017 roku. Była to inicjatywa uczestników pierwszego biegu Tropem Wilczym, członków klubu sportowego Sprint oraz wójta gminy Gorzyce.

Źródło: Urząd Gminy Gorzyce

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

fourteen + 18 =