Zbigniew Lewicki, uczeń  klasy 5 Szkoły Podstawowej nr 10 im. J. Korczaka w Tarnobrzegu, będzie reprezentował Tarnobrzeg na Gali Finałowej XXIX edycji konkursu „Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach 1768-1864. Od konfederacji barskiej do powstania styczniowego. Za naszą i waszą wolność”.

Konkurs, organizowany co roku przez Mazowieckie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli, Wojskowe Centrum Edukacji Obywatelskiej im. płk. dypl. Mariana Porwita, Stowarzyszenie Inicjatyw Edukacyjnych „Delta” i Muzeum Wojska Polskiego jest wieloetapowy: do kolejnych zmagań przechodzą uczniowie z najwyższymi wynikami etapu szkolnego, potem wojewódzkiego i ponadwojewódzkiego.  Swoją przygodę z konkursem w tym roku rozpoczęło 1254 uczniów z całego kraju, głównie z klas siódmych i ósmych, a do ścisłego finału zaproszonych zostało 70. osób z najlepszymi wynikami (po 4ech z każdego województwa). W tej grupie znalazł się reprezentant tarnobrzeskiej „Dziesiątki”, piątoklasista Zbigniew Lewicki.

„Losy żołnierza i dzieje oręża” to wymagający konkurs: zagadnienia, jakie należy opanować, poza wiedzą z zakresu wydarzeń czy biografii postaci historycznych, to m.in. broń, barwy wojskowe, odznaczenia, malarstwo historyczne, pieśni patriotyczne, architektura obronna, topografia wojskowa, elementy sfragistyki, heraldyki i falerystyki. Przygotowanie doń oznacza przebrnięcie przez wiele zagadnień wykraczających ponad postawę programową klas starszych szkoły podstawowej i  pochodzących z wielu pozycji książkowych (syntez dziejowych, monografii, biografii,  periodyków, leksykonów, atlasów, albumów, tekstów źródłowych).

Zbigniew Lewicki interesuje się historią od najmłodszych lat swojego życia, a pierwsze szlify zdobywał towarzysząc w nauce starszemu bratu, Erykowi Lewickiemu (był  on najmłodszym w historii „Hetmana” laureatem olimpiady historycznej, a tytuł ten zdobył w 1. klasie gimnazjum). Pasję historyczną jeszcze w latach przedszkolnych pomagał mu zgłębiać Roman Chyła, pasjonat historii i nauczyciel historii z Sandomierza, następnie nauczycielka historii Mariola Świąder, a od kilku lat wspiera go fachową wiedzą i mnóstwem książek Grzegorz Kobylski – nauczyciel historii w I Społecznym Liceum Ogólnokształcącym im. Hetmana Jana Tarnowskiego w Tarnobrzegu. Nauczycielką historii w SP nr 10 jest natomiast Katarzyna Kępińska – Polakowska. Zamiłowanie do historii bez dwóch zdań Zbyszek przejął „w genach” od swojego dziadka, także Zbigniewa Lewickiego. Poza historią i zamiłowaniem do czytania książek, piątoklasista uwielbia modelarstwo i historyczne gry strategiczne, lubi piłkę nożną i pływanie.

Zbigniew już dziś ma tytuł laureata konkursu, co daje mu większe szanse na wybór wymarzonego liceum w przyszłości. Zanim to jednak nastąpi, już w czerwcu zmierzy się z kilkudziesięcioma najlepszymi uczniami z całego kraju. Będzie przy tym jednym z najmłodszych uczestników konkursu, który po etapie ponadwojewódzkim uzyskał 93%.

Ponieważ konkurs co roku obejmuje inny okres historyczny, Zbyszek już dziś zapewnia, że i w kolejnym roku „nie złoży szabli”.

Gratulujemy i życzymy powodzenia!

Źródło: UM Tarnobrzeg

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj