Wkrótce w Galerii TDK będzie można oglądać wystawę ilustracji i ceramiki znakomitej warszawskiej artystki Zofii Różyckiej. Wernisaż odbędzie się w czwartek 21 marca, a wystawę będzie można oglądać do 19 kwietnia. 
Akwarelowe zwierzęta, figurki baranków, psów i ptaków, dekoracyjne talerze, to ulubione realizacje Zofii Różyckiej. Niosą dobrą energię i pozytywne przesłanie. Dzieje się tak, ponieważ artystka tworzy tylko to, co sama lubi. Pieski na zamówienie – czule zaopiekowane
przez właścicieli i te do adopcji, zamieszkujące schroniska, jednakowo rysuje finezyjną kreską z przemyślaną prostotą bez przekombinowania. Artystka posługuje się cieniutkim ołówkiem, stalówką i akwarelą, jednocześnie liczy na dozę przypadku – plamę, która często pojawia się jako dodatek w procesie tworzenia. Czasem to ona właśnie jest bardziej trafiona, niż ta zaplanowana. Jej zwierzątka powstają również jako małe, figlarne rzeźby – figurki w ruchu. Są zabawne, ale i refleksyjne, bardzo ludzkie, z emocjami ukrytymi w oczach i
postawie. Maluje ich sierść w psie kolory, a czasem w kropki, paski, dekoracyjne motywy nadające im indywidualnego charakteru.
Ptaki, psy, krowy, baranki, tak bliskie autorce są nośnikiem wspomnień, zatrzymują i wyzwalają dobre, beztroskie chwile, wprowadzają w zadumę i nostalgię za wspólnym czasem z ukochanym pupilem. Są naszym łącznikiem ze światem dzieciństwa.

Elżbieta Miśkiewicz-Zamojska


Zofia Różycka ur. 1986 w Warszawie. Ilustratorka, graficzka, kaligrafka. Studiowała Konserwację Grafiki na ASP w Warszawie. Przez 7 lat prowadziła pracownię cukierniczą.
Jest autorką książki „Alfabet ciast” (wyd. Dwie Siostry), licznych ilustracji książkowych, prasowych, a także murali, plakatów, okładek i fotografii kulinarnej. Mimo, że zaczynała od ilustracji związanej z jedzeniem, najbardziej lubi rysować zwierzęta, a zwłaszcza psy.
Najprzyjemniej pracuje jej się w akwareli i rysunku piórkiem lub ołówkiem; tradycyjnych odręcznych technikach na papierze. Ale również w liternictwie i rysunkach na szybach i witrynach. Poza tym fascynuje ją linoryt i ceramika.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj