Uczniowie z Zespołu Szkół nr 2 w Tarnobrzegu zostali finalistami etapu wojewódzkiego ogólnopolskiej olimpiady „Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych”, która odbyła się 5.03.2024r w murach Politechniki Rzeszowskiej.

W pierwszym etapie olimpiady wzięło udział 56 szkół ponadpodstawowych z terenu województwa podkarpackiego, a tylko 21 zakwalifikowało się do etapu drugiego. Wśród wyróżnionych byli uczniowie klasy III technikum ekonomicznego z ZS nr 2: Fabian Kalist, Jakub Paduch i Maciej Mach. Organizatorem olimpiady od dziesięciu lat jest Zakład Ubezpieczeń Społecznych. W etapie wojewódzkim młodzi ludzie z „Rolnika” w ciągu 30 minut zmierzyli się z testem wielokrotnego wyboru, składającym się z 25 pytań obejmujących cały zakres ubezpieczeń społecznych, począwszy od ubezpieczeń, świadczeń, aż po korzystanie z platformy usług elektronicznych. Uczniowie wykazali się dużą znajomością tematyki ubezpieczeniowej. Kilka tygodni przygotowywali się do olimpiady pod kierunkiem naukowym p. Bogusławy Serwan Partyńskiej, bazując na materiałach otrzymanych z ZUS-u w ramach realizowanego od 10 lat w szkole programu „Lekcje z ZUS”. Chłopcy uczestniczyli w lekcjach o ubezpieczeniach społecznych dotyczących zasiłków, składek i prowadzenia działalności gospodarczej. Przygotowując się do olimpiady korzystali nie tylko z książek, ale także z udostępnionych przez ZUS pomocy multimedialnych.

Dla ekonomistów z „Rolnika” olimpiada była przedsmakiem tego, co ich czeka w dorosłym życiu. Przed nimi, podczas dalszej nauki, jeszcze setki testów do rozwiązania. Poddanie się presji i stresowi związanemu z rywalizacją oraz praca zespołowa jest bardzo cennym doświadczeniem. Młodzi ludzie mają również świadomość, że wiedza, którą musieli przyswoić, przyda im się w dorosłym życiu. Za udział w olimpiadzie uczniowie otrzymali dyplomy oraz cenne nagrody rzeczowe. Wszyscy uczestnicy olimpiady mieli również możliwości uczestniczenia w wykładzie prof. Uniwersytetu Śląskiego dr Ewy Biłas-Pleszak nt. „Komunikuję się, więc jestem?”.

Tematyka związana czy to ze składkami, emeryturami, rentami, zasiłkami czy prowadzeniem własnej firmy, na pewno przyda się młodzieży w przyszłej pracy zawodowej. Pamiętajmy, że system ubezpieczeń społecznych towarzyszy nam przez całe życie.

Źródło: ZS nr 2 w Tarnobrzegu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj