Kilkaset osób wystartowało w Biegu Tropem Wilczym zorganizowanym 1 marca, w Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych, nad zalewem w Nowej Dębie.

Pobiegli młodzi i starsi, żołnierze z 18 Pułku Artylerii i 33 Wojskowego Oddziału Gospodarczego w Nowej Dębie, Amerykanie stacjonujący na nowodębskim poligonie, kobiety i mężczyźni – bo jak mówili organizatorzy biegu, nie chodziło w nim o zwycięstwo, czy miejsca na podium, ale o pamięć o tych, którzy zginęli w walce o wolność. Każdy z biegaczy otrzymał pamiątkowy medal.

Nim jednak zawodnicy wystartowali do biegu, o tym jak ważni dla naszej historii byli Żołnierze Wyklęci przypominali kolejno starosta tarnobrzeski Jerzy Sudoł, burmistrz Nowej Dęby Wiesław Ordon, płk Piotr Męczyński, dowódca Garnizonu Nowa Dęba i 18 Pułku Artylerii.

Szczególne podziękowania za zaproszenie do udziału w biegu złożył w imieniu własnym i swoich żołnierzy mjr Justin Bowen z armii amerykańskiej. Krótką lekcję historii przedstawił też Mikołaj Rymaniak, uczeń Zespołu Szkół nr1. Po niej uczestnicy wydarzenia odśpiewali wspólnie hymn narodowy, a zawodnicy przeszli na start. Tam sygnał do biegu dał burmistrz Ordon.

Na mecie każdy z uczestników biegu otrzymał pamiątkowy medal. Specjalny pamiątkowy grawerton razem z podziękowaniem za dotychczasową współpracę od płk Piotra Męczyńskiego otrzymał też Adam Szurgociński, były dyrektor nowodębskiego OSiR, który przeszedł na emeryturę. Kolejną nagrodą od dowódcy 18 Pułku Artylerii był pamiątkowy coin, który przypadł w udziale Kamilowi Kopciowi, pierwszemu na mecie biegaczowi.

Źródło: Starostwo Powiatowe w Tarnobrzegu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj