Uniwersytet Trzeciego Wieku w Gorzycach w minioną środę, 25 października, rozpoczął kolejny rok akademicki 2023/2024. Studenci-seniorzy i ich goście spotkali się w Karczmie Jandura w Trześni, by odśpiewać uroczysty Gaudeamus, powspominać tych, którzy odeszli w ciągu ostatniego roku i uczcić ich pamięć chwilą cieszy, ale także po to,  by przyjąć w swoje szeregi kolejnych 12 studentów.

Wśród zaproszonych na uroczyste rozpoczęcie roku akademickiego gości  znaleźli się m. in. starosta Jerzy Sudoł, jego zastępca Jacek Rożek, kierownik Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie Ewa Kędzierska, zastępca wójta gminy Gorzyce Lucyna Matyka, sekretarz gminy Gorzyce Adam Kumor, prezes fundacji Ludzie Umiejętności Kultura Dariusz Bukowski oraz  prezes spółdzielni mieszkaniowej w Gorzycach Krzysztof Laskowski. Nie zabrakło też uniwersyteckich wykładowców, którzy sprawują pieczę nad studentami z UTW w Gorzycach: Joanna Dyrda-Muskus pełnomocnik ds. z filii KUL w Stalowej Woli, która w tym roku przejmie opiekę naukową nad UTW  oraz Ewa Cieślak z Akademii Świętokrzyskiej im. Jana Kochanowskiego w Kielcach, dotychczasowy opiekun merytoryczno-dydaktyczny wpierający gorzycki UTW.

Było i trochę radości,  i chwil zadumy. Zapału do zabawy i zdobywania wiedzy jednak nie zabrakło –  kolejny raz rzędu seniorzy z gminy Gorzyce pokazali, że wiek nie jest żadną przeszkodą, by żyć pełnią życia i poszerzać swoje horyzonty.

– Jak wspaniale mieć swoje lata – to motto, które nam  towarzyszy,  daje pewność siebie i poczucie wartości – mówiła Krystyna Gozdyra, prezes Stowarzyszenia Uniwersytet Trzeciego Wieku w Gorzycach. – Jest to czas na niewstawanie się o świcie i życie bez budzika. Przestaliśmy pracować zawodowo, ale realizujemy się we wspólnym działaniu. 

Pani prezes zapewniła też, że człowiek uczy się całe życie, niezależnie od tego ile ma lat, a  aktywność i zaangażowanie świetnia wpływają na dobrą formę seniorów. I zaapelowała: – Kochani! Walczmy, by nasze zaangażowanie trwało jak najdłużej, bo życie jest zbyt cenne by je marnować.

Chętnych do aktywnego trybu życia na emeryturze jest w gminie Gorzyce niemało. W tej chwili UTW zrzesza 84 osoby, z czego większość stanowią kobiety. 

info: Starostwo Powiatowe w Tarnobrzegu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj