Staraniem Podkarpackiego Towarzystwa Numizmatycznego w Tarnobrzegu wyemitowano okolicznościowe medale, banknoty i żetony dla upamiętnienia 70. rocznicy odkrycia złóż siarki w rejonie Tarnobrzega.

Już są w obiegu numizmaty – banknoty o nominale „70 dukatów górniczych”, żetony o nominale „1 dukat górniczy” oraz medale poświęcone „70. rocznicy odkrycia złóż siarki”. Jak zaznaczają członkowie Podkarpackiego Towarzystwa Numizmatycznego w Tarnobrzegu, pomysłodawcy wyemitowania numizmatów, celem było uczczenie tych, którzy przyczynili się do odkrycia złóż siarki w okolicach Tarnobrzega oraz budowniczych kopalni odkrywkowych, w Piasecznie i w Machowie oraz kopalni otworowej w Jeziórku.

Awers okolicznościowego medalu zawiera wizerunek patronki górników oraz wezwanie w języku łacińskim „Sancta Barbara Ora Pro Nobis” (Święta Barbaro, módl się za nami), jest także herb Tarnobrzega i napis „Tarnobrzeg A.D. 2023 P.Z.” Na rewersie widnieje godło górnicze i informacje nawiązujące do okoliczności powstania medalu „70-lecie odkrycia złóż siarki w rejonie Tarnobrzega. 1953-2023”. Żeton o nominale „1 dukat górniczy” prócz informacji o nominale na awersie posiada godło górnicze i logotyp Siarkopolu, na rewersie znajduje się herb miasta oraz informacja o wydawcy „Podkarpackie Towarzystwo Numizmatyczne w Tarnobrzegu Założono 2024” .

Banknot o nominale „70 dukatów górniczych” zawiera na stronie głównej oprócz informacji o nominale „70 Dukatów Górniczych LXX” wizerunek patronki górników, świętej Barbary oraz napis w języku łacińskim „Sancta Barbara Ora Pro Nobis”. Znajdują się tam również elementy graficzne, jeden nawiązujący  do wydawcy, Podkarpackiego Towarzystwa Numizmatycznego w Tarnobrzegu, drugi do okoliczności powstania medalu, 70-lecia odkrycia złóż siarki w rejonie Tarnobrzega. Na rewersie banknotu widnieje słowne oznaczenie nominału „Siedemdziesiąt Dukatów Górniczych”, dwa symbole – godło górnicze i herb miasta, a między nimi napis „Kopalnie siarki Piaseczno – Machów – Jeziórko”. Na dole obok podpisów prezesa i skarbnika wydawcy, PTN w Tarnobrzegu, widnieje napis „Banknot o nominale Siedemdziesiąt Dukatów Górniczych wydany przez Podkarpackie Towarzystwo Numizmatyczne w Tarnobrzegu z okazji 70-lecia odkrycia złóż siarki w rejonie Tarnobrzega. Wyemitowany banknot nie jest prawnym środkiem płatniczym”. Głównym elementem szaty graficznej banknotu jest rycina przedstawiająca kopalnię odkrywkową siarki w Machowie oraz informacja „2023 Rok pamięci górników i pracowników Tarnobrzeskiego Zagłębia Siarkowego”.

Zadanie zrealizowano dzięki dotacji Miasta Tarnobrzega. Podkarpackie Towarzystwo Numizmatyczne w Tarnobrzegu na realizację zadania publicznego „Historia miasta na monetach – żetonach i medalach” otrzymało mały grant w wysokości 3 300 zł. Prócz emisji okolicznościowych numizmatów w ramach zadania zorganizowano wystawę monet i banknotów związanych z historią Tarnobrzega oraz tzw. tarnobrzeską mennicę podczas Jarmarku Dominikańskiego.

Źródło: UM Tarnobrzeg

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj