policja

Niemal każdego tygodnia do tarnobrzeskich policjantów wpływają zawiadomienia o oszustwach internetowych, w wyniku których pokrzywdzeni tracą swoje oszczędności lub zaciągają pożyczkę dla oszustów. W gminie Baranów Sandomierski, 38-letnia kobieta została wprowadzona w błąd przez fałszywego doradcę finansowego i straciła 10 tys. złotych. 

Policja niejednokrotnie przypomina o zagrożeniach związanych z oszustwami internetowymi. Niestety wciąż dochodzi do oszustw. Niemal każdego tygodnia do policjantów zgłaszają się osoby pokrzywdzone. W gminie Baranów Sandomierski, 38-letnia kobieta przeglądając oferty, inwestycji finansowych, została wprowadzona w błąd przez fałszywego doradcę finansowego. Po zainstalowaniu aplikacji AnyDesk pokrzywdzona, straciła 1 000 złotych i zaciągnęła pożyczkę na kwotę 9 tys. złotych.

Fałszywe inwestycje – co to jest


Fałszywe inwestycje to rodzaj przestępstwa, w którym wyłudzeń dokonują oszuści. Podają się oni za doświadczonych „maklerów” czy „brokerów giełdowych” i oferują nowe sposoby inwestycji, dotychczas niedostępne. Przyciągają uwagę i starają się uwiarygodnić swój wizerunek, kreują atmosferę dbania o klienta poprzez nieustanny kontakt ze swoją ofiarą, najczęściej mailowy lub telefoniczny. Stawiają wiarygodnie i profesjonalnie wyglądające serwisy internetowe, prowadzą kampanie marketingowe. Najczęściej oszustwo wiąże się z inwestycjami w kryptowaluty i giełdy.

Fałszywe inwestycje – jak do nich dochodzi

Instalacja oprogramowania zdalnego pulpitu, jak popularny AnyDesk na urządzeniu ofiary. „Konsultant” czy „makler” instruuje ofiarę przez telefon jak „zainwestować”, a jednocześnie wyprowadza środki z rachunku ofiary na jej oczach! Przy tym wmawia jej, że jest to „inwestycja”, a w rzeczywistości przelewa pieniądze na inny rachunek, aby je ukraść.

Innym etapem tego oszustwa jest to, że możesz przyjąć przelew na swój rachunek. Pamiętaj, w żadnym wypadku nie przelewaj tak przyjętych pieniędzy dalej. Weźmiesz wówczas udział w oszustwie, pomożesz przestępcom „przeprać” pieniądze pochodzące z kradzieży od innej osoby. W ten sposób oszuści tworzą miraż zysku, który natychmiast trzeba „zainwestować dalej”.

Jak się ochronić przed fałszywymi inwestycjami

  • Nigdy nikomu nie udostępniaj swoich danych do logowania do bankowości internetowej. Nie podawaj nikomu danych karty płatniczej.
  • Jeśli otrzymasz przelew z innego rachunku, wyglądający na „zwykły” od innej osoby, nie przelewaj go dalej, bo weźmiesz udział w przestępstwie.
  • Podejrzane inwestycje omijaj z daleka, przemyśl sprawę. Rozważ na spokojnie wszystkie za i przeciw. Masz wątpliwości? Zadzwoń na infolinię swojego banku. Masz podejrzenie, że to oszustwo? Zadzwoń na Policję!

Źródło: KMP Tarnobrzeg

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj