Muzeum Zamkowe w Sandomierzu zaprasza do udziału w Nocy Muzeów, która odbędzie się 13 maja w godzinach 19:00 – 23:00.

W ramach tegorocznej edycji Nocy Muzeów – za symboliczną złotówkę udostępnione zostaną dla zwiedzających wszystkie wystawy stałe oraz czasowe w Muzeum Zamkowym w Sandomierzu. Warto zaznaczyć, że akcja ta jest doskonałą okazją do zapoznania się m.in. z dwiema wystawami czasowymi. Pierwsza z nich to „Imago Terrae Sandomiriensis – skarby kartografii ze zbiorów Muzeum Zamkowego w Sandomierzu” na której zaprezentowanych zostało kilkanaście zabytkowych map ze zbiorów Muzeum Zamkowego, a także przyrządy kartograficzne wypożyczone przez Powiatowe Centrum Kultury w Opatowie, a pochodzące ze zbiorów Muzeum Geodezji i Kartografii w Opatowie.

Natomiast druga wystawa czasowa to wystawa zatytułowana „Twarze Powstania Styczniowego”, na której zaprezentowane zostały m.in. sylwetki Romualda Traugutta, Mariana Langiewicza, Anny Pustowójtówny oraz innych postaci związanych z Powstaniem Styczniowym, które stanowią punkt wyjścia do opowieści o zaangażowaniu poszczególnych grup społecznych w ten narodowy zryw. Wystawa „Twarze Powstania Styczniowego” została przygotowana przez Muzeum Historii Polski w Warszawie, a można ją obejrzeć w przestrzeniach Sali Edukacyjnej (II piętro) Zamku Królewskiego w Sandomierzu. Ekspozycję dopełniają repliki strojów z epoki, kioski multimedialne z powstańczą ikonografią
oraz ryciny Grottgera – pochodzące ze zbiorów Muzeum Zamkowego w Sandomierzu.

Dodatkową atrakcją tegorocznej edycji Nocy Muzeów w Muzeum Zamkowym w Sandomierzu będzie także specjalnie zaaranżowane nastrojowe oświetlenie ekspozycji – budujące atmosferę Nocy w Muzeum, a także możliwość spotkania historycznych postaci
związanych z Zamkiem Królewskim w Sandomierzu.

W trakcie Nocy Muzeów w sklepiku muzealnym będzie można również nabyć z 30% rabatem wszystkie publikacje wydane przez Muzeum Zamkowe w Sandomierzu.
W dniu 13 maja 2023 r. Muzeum Zamkowe w Sandomierzu będzie czynne dla zwiedzających w godzinach 10:00-18:00, oraz podczas samej Nocy Muzeów w godzinach od 19:00-23:00 (ostatnie wejście godz. 22:30).

Źródło: Muzeum Zamkowe w Sandomierzu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj