MURAL NA ŚCIANIE LICEUM

0
195

Wielkopowierzchniowe malowidło ścienne, tzw. mural o powierzchni 57,33 m kw., wraz z sugestią wykonania go na ścianie najstarszej tarnobrzeskiej szkoły, Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Tarnobrzegu, to projekt autorstwa urodzonego w Tarnobrzegu plakacisty, Michała Stępnia, złożony do Tarnobrzeskiego Budżetu Obywatelskiego  w edycji 2022 w kategorii projekt mały. Wyróżniający się pośród projektów głównie inwestycyjnych ciekawy pomysł zyskał poparcie mieszkańców, a uzyskana przez niego liczba głosów pozwoliła na jego realizację. Mural już zdobi ścianę liceum. – Jedynie szkoda, że nie znajduje się w miejscu bardziej eksponowanym, tak by mogli go podziwiać nie tylko licealiści i pracownicy szkoły. Naprawdę na to zasługuje. Ale dokładnie rozumiem zamysł artysty, by malowidło zdobiło właśnie to miejsce – mówi Dariusz Bożek prezydent Tarnobrzega. 

Jak we wniosku zaznaczył sam autor, Michał Stępień, projekt muralu powstał z miłości do Tarnobrzega i dumy z bycia jego mieszkańcem. Autor w swoim projekcie nawiązał do historii miasta – jednym z głównych elementów muralu jest herb Tarnobrzega, Leliwa, zawarta jest na mim także dewiza herbowa rodu Tarnowskich, „Tendite in astra viri”, czyli „dążcie do gwiazd mężowie”. Nie zabrakło odniesienia do walorów przyrodniczych miasta, których symbolem stało się Jezioro Tarnobrzeskie. Jak zaznaczono we wniosku, tym samym malowidło sięga w przeszłość, ale wskazuje też przyszłość. Jezioro Tarnobrzeskie ma także symbolizować możliwości ciągłego przeobrażania i rozwoju, odnowienia połączenia z naturą, wartość tkwiącą w pracy nad sobą. Dlatego też ściana budynku liceum uznana została przez autora projektu za idealne miejsce na realizację projektu. Mural w swoim zamyśle ma inspirować młodzież szkolną oraz mieszkańców Tarnobrzega. Inspirować do rozwoju, podnosić morale i dumę z bycia częścią tak wyjątkowej społeczności W projekcie ważnym elementem jest także kosmos, ściśle związany z patronem liceum, Mikołajem Kopernikiem. Nawiązuje on do nieograniczonych możliwości stojących przed młodymi ludźmi, których pasja do nauki przyciągnęła do liceum, na którym mural powstał.

Zadanie pn.: Mural ”Tarnobrzeg – Naprzód w kierunku gwiazd”  jest projektem zgłoszonym przez Michała Stępnia w ramach Tarnobrzeskiego Budżetu Obywatelskiego, edycja 2022 w kategorii projekt mały. Wykonawcą była agencja HELT Przemysław Potoczny z Zabrza. Koszt zadania zamknął się w kwocie 16 tysięcy zł netto.

ŹRÓDŁO: UM TARNOBRZEG

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

ten − seven =