Muzeum Historyczne Miasta Tarnobrzega zaprasza na wystawę malarstwa Agaty Maślankiewicz pt. „exclusive points”.

Wystawa będzie udostępniona zwiedzającym od 2 października do 20 listopada w Zamku Tarnowskich w Dzikowie.

Wernisaż odbędzie się w niedzielę, 2 października o godz. 17:00.

Agata Maślankiewicz studia malarskie podjęła wiele lat temu, jednak największy wpływ na jej twórczość miało spotkanie z dwoma artystami, Ireneuszem i Jackiem Maślankiewiczami. Ten drugi jest mężem artystki. Na szersze wody wypłynęła ogromnym cyklem przeszło stu obrazów powstałych w latach 2012–2015 zatytułowanym „Exclusive Points”. W 2018 roku otrzymała nagrodę główną w Ogólnopolskim Konkursie Malarstwa z Okazji Stulecia Odzyskania Niepodległości za pracę FREE BALTICA.

Malarstwo Agaty Maślankiewicz (Agmy) to próba pokazania tego, co gołym okiem niewidoczne, tego co równie piękne, jak tajemnicze, czyli wszechświata. Artystka zafascynowana jego porządkiem i celowością ukazuje go poprzez geometryczną harmonię. To wszechświat jaki bardziej chcielibyśmy widzieć niż może jest w rzeczywistości. Tym co charakterystyczne w jego obrazie to ruch. Artystka niczym demiurg, bądź zwolennik teorii wielkiego wybuchu pokazuje, iż wszechświat wyłania się z chaosu i przekształca w uporządkowany kosmos, który wciąż żyje, pulsuje i zadziwia swoja różnorodnością.

Artystka buduje wszechświat za pomocą figur geometrycznych. Stosowane przez nią, nie jawią się nam jako coś zupełnie obce ani wysublimowane niczym z podręcznika Euklidesa. Malarka nadaje im swojskość, „ubiera” je w kolor czym sprawia, iż stają się przyjemne, delikatne, wręcz kobiece. Geometria stosowana przez artystkę wiedzie nas niepostrzeżenie w metafizyczną krainę, w której koło, trójkąt, kwadrat i punk są obrazem Niewyobrażalnego.

Technika stosowana przez artystkę, jest jej znakiem rozpoznawczym. Jej obrazy są „punktowane” cienkim pędzlem. To kolejne odniesienie do geometrii. Multiplikowany punkt przeradza się w figury. Można by rzec patrząc na jej dzieła, iż na początku stworzenia był punkt. On sam zresztą staje się symbolem artystycznego trudu tworzenia, na który składają się: pokora, cierpliwość i czasochłonność.

Źródło: MHMT

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj