Zbliża się połowa września. Coraz szybciej zapada zmrok, poranki są mgliste i pochmurne, a pogoda jest deszczowa. Zarówno piesi, jak i rowerzyści, poruszając się po drodze, stają się dla kierujących mniej widoczni. Stanowi to zwiększone ryzyko wystąpienia zdarzeń z udziałem niechronionych uczestników ruchu drogowego.

Funkcjonariusze, rozmawiając z pieszymi, a przede wszystkim z dziećmi, uświadamiają im, jak bardzo ważne jest noszenie elementów odblaskowych i jak widoczność na drodze wpływa na bezpieczeństwo. Zachęcają do noszenia elementów odblaskowych, nie tylko po zapadnięciu zmroku poza obszarem zabudowanym, jak wymagają tego przepisy ruchu drogowego, ale również w obszarze zabudowanym, na nieoświetlonych lub słabo oświetlonych odcinkach dróg.

Za niestosowanie się do przepisów, niechroniony uczestnik może zostać ukarany mandatem w wysokości do 500 zł. Ta kwota wydaje się dość niska w porównaniu do śmiertelnego ryzyka, jakie ponosi pieszy. Wydaje się też bardzo wysoka w porównaniu do ceny odblasku. Każdy element odblaskowy wpływa na poprawę widoczności.

Pamiętajmy, że elementami odblaskowymi mogą być, przedmioty doczepiane do ubrania, opaski czy kamizelki. Ważne jest ich umieszczenie w odpowiednich miejscach – na wysokości kolan, dłoni, w okolicy środka klatki piersiowej i pleców – wówczas będziemy mieli pewność, że jesteśmy dobrze widoczni dla innych uczestników ruchu drogowego.

Źródło: KMP Tarnobrzeg

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

16 + 2 =