Uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Jana Pawła II w Gorzycach na dwa dni zmienią się w odkrywców. Sprawdzą, czy tworzenie szyfrów jest trudne, rozwiążą łamigłówki i dowiedzą się, jak zrobić film kartki papieru.  15 i 16 września w Gorzycach będzie gościł Naukobus prosto z Centrum Nauki Kopernik.

Wystawa Eksperymentuj!, którą przez dwa dni będzie gościć szkoła udowadnia, że nauka zachwyca, budzi ciekawość, bawi i wciąga. Wystawa Eksperymentuj! to część programu Nauka dla Ciebie, który jest wspólną inicjatywą Ministra Edukacji i Nauki oraz Centrum Nauki Kopernik skierowaną do mniejszych miejscowości.

Dotykanie nauki
Uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Gorzycach przez dwa dni będą cieszyć się samodzielnym eksperymentowaniem. To nie tylko pozwala obudzić ciekawość. Siadając na wirującym krześle, można doświadczyć, jak w praktyce działa teoria zachowania momentu pędu. Można też sprawdzić, jak utrzymać w powietrzu piłkę plażową. Jednym z ulubionych eksponatów jest „człowiek-układanka” – dzieci próbują umieścić organy wewnętrze we właściwych miejscach, co budzi dużo emocji.

Eksperymenty w domu
Dla uczniów przygotowany został także „Poradnik młodego naukowca”. Znajdują się w nim propozycje doświadczeń, które można samodzielnie przeprowadzić w domu. Okazuje się, że można samodzielnie eksperymentować używając tego, co ma się pod ręką. Nawet za pomocą opakowania zwykłych landrynek można stworzyć pomoc, która zobrazuje Twierdzenie Pitagorasa.

Nauka inaczej
Dlaczego mobilna wystawa jest tak interesująca? Pozwala dostrzec emocjonującą twarz nauki. To nie są zwykłe lekcje biologii, chemii, fizyki czy informatyki, ale pełne niespodzianek samodzielne odkrywanie praw, które rządzą światem. Eksponaty dają szansę na poszerzenie wiedzy i dobrą zabawę – edukatorzy z Centrum Nauki Kopernik pomagają zrozumieć zasady ich działania oraz przybliżają prezentowane zjawiska naukowe.

Info: CENTRUM NAUKI KOPERNIK

Uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Jana Pawła II w Gorzycach zostali laureatami ogólnopolskiego konkursu „Nauka dla Ciebie”, organizowanego w roku szkolnym 2021/2022.  „Pogromcy burz” to tytuł gorzyckiego projektu. Instalacja przedstawiająca miasteczko wyładowań atmosferycznych pozwala zobaczyć jak silne wyładowania elektrostatyczne towarzyszące burzom (pioruny) oddziałują na napotkane przedmioty takie jak drzewa, domy, słupy elektryczne czy samochody. Dodatkowo zaznajamia odbiorców z zasadami ochrony przed nimi.

Praca gorzyckich uczniów została uznana za jedną z najlepszych w konkursie, w którym udział wzięło 60 drużyn z całej Polski. Gala wręczenia nagród odbyła się w czerwcu br.  w Centrum Nauki Kopernik.

Wzięli w niej udział członkowie zwycięskiej drużyny: Anna Makieła, Dominika Czernecka, Bartek Ramian, Amelia Kucharczyk i Mateusz Wójcik oraz wspierające ich nauczycielki Małgorzata Kołeczek i Katarzyna Kieliszek. Wszyscy otrzymali cenne nagrody. Dodatkowo szkoła, którą reprezentowali uczniowie otrzymała czek na 6 tys. złotych. Drużyna dostała również dość nietypowy, ale niezwykle przydatny puchar – jest nim chemiczny barometr. 

Info: UG Gorzyce

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj