W ubiegły piątek na Zamku w Baranowie Sandomierskim miała miejsce uroczysta gala z okazji jubileuszu 25-lecia działalności Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej EURO-PARK WISŁOSAN.

Ta formuła wspierania przedsiębiorczości na terenach, gdzie mieliśmy do czynienia z upadkiem przemysłu, powstała jako druga w kraju – po Mielcu. A jej oficjalne ogłoszenie miało miejsce w Zakładach Metalowych DEZAMET SA 10 września 1997 r., w obecności premiera Włodzimierza Cimoszewicza. Efekty po 25-latach na terenie naszej gminy to nowe firmy, m.in. zakłady farmaceutyczne – dzisiejsza POLPHARMA, MARMA POLSKIE FOLIE, BESTER MEDICAL SYSTEM, PILIKINGTON, IZOLBEX, INNOWACJA, INNOWACJA, PRO-FUND, INDE. Ale także wsparcie dla zakładów funkcjonujących już na tym terenie (ZM DEZAMET SA). Działalność TSSE EURO-PARK WISŁOSAN pozwoliła więc odejść od monokulturowej produkcji na rzecz jej zróżnicowania, dzięki czemu zachwianie w jednej dziedzinie produkcji nie wpływa tak mocno na inny zakład. Ważne było także tworzenie nowych miejsc pracy, które wypełniały lukę po restrukturyzacji przemysłu zbrojeniowego i zamknięciu wydobycia siarki.

Uroczystość jubileuszowa była okazją do gratulacji, które złożyli m.in. premier Mateusz Morawiecki poprzez wicewojewodę Radosława Wiatra, wiceminister infrastruktury Rafał Weber, marszałkowie województwa Władysław Ortyl i Ewa Draus. W imieniu oddziału Agencji Rozwoju Przemysłu w Tarnobrzegu, która zarządza strefą, odbierał je Tomasz Miśko, obecny dyrektor. W imieniu przedsiębiorców działających w trzech województwach, gdzie działa TSSE głos zabrał Ryszard Jania, prezes Pilkington Autiomotive Poland. Obok zwyczajowych gratulacji był to także głos wspominający początki tworzenia strefy w Tarnobrzegu, Stalowej Woli, Nowej Dębie i Staszowie. Przypomniani zostali także poprzedni dyrektorzy i wicedyrektorzy ARP, instytucje otoczenia (powiatowe urzędy pracy) czy urzędy obsługujące przedsiębiorców (w tym nowodębski i powiatowy tarnobrzeski).

Po tej części wiceprezesi ARP – Łukasz Gałczyński i Krzysztof Michalski – oraz dyrektor T. Miśko wręczyli jubileuszowe nagrody TSSE EURO-PARK WISŁOSAN. Nagrody te otrzymały trzy firmy strefowe, wiceminister R. Weber, prezydent Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny oraz burmistrz Nowej Dęby Wiesław Ordon.

Burmistrz miasta i gminy Nowa Dęba W. Ordon odebrał nagrodę w kategorii „Samorządowy Partner Strefy”. To znaczące wyróżnienie, jako, że strefa działa na terenie kilkudziesięciu miast i gmin, w tym takich jak Kobierzyce, Radom, Siedlce, Przemyśl czy Mińsk Mazowiecki. W laudacji dyrektora T. Miśko wskazał na zaangażowanie burmistrza W. Ordona w rozwój infrastruktury na terenach przemysłowych, przyczynianie się do pozyskania inwestorów, wspólną realizację z ARP projektów infrastrukturalnych.

Dziękując za przyznanie nagrody burmistrz zwrócił uwagę na rolę samorządu gminnego i powiatowego we wspieraniu przedsiębiorców, zauważył uznanie przedsiębiorców dla lokalnych urzędów, wynikające z wypowiedzi prezesa R. Jani. Złożył podziękowanie dyrektorom i pracownikom tarnobrzeskiego oddziału ARP za dotychczasową współpracę, wskazywanie jej kierunków, pozyskiwanie inwestorów, nowe pomysły rozwojowe. Zadeklarował, że w zakresie infrastruktury i pozyskania inwestorów Gmina Nowa Dęba nie powiedziała ostatniego słowa. A TSSE życzył, by kolejny okres działalności rozpoczął się od budowy 12 już hali, wybudowanej choćby w gminie Nowa Dęba.

INFO I FOTO: URZĄD MIASTA I GMINY NOWA DĘBA

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

16 + three =