Kończy się miesiąc maj. Jest to też pora przygotowania terenu do rekreacyjnego spędzania czasu w cieplejsze dni. Pamiętajmy jednak o właściwym zabezpieczaniu altanek oraz innych obiektów gospodarczych przed włamaniami.

Aby nasza działka nie była narażona na dewastację oraz kradzież pamiętajmy, by nie zostawiać w altankach przedmiotów wartościowych bez nadzoru. Kosiarki, piły, sprzęt elektryczny i elektroniczny, kuchenki i butle gazowe, powinniśmy za każdym razem przenosić w bardziej bezpieczne miejsce, np. do garażu, który wyposażony został w solidny zamek lub kłódkę.

Jeżeli jednak przedmiotów nie da się przenieść, warto oznaczyć je w sposób trwały, zrobić dokumentację fotograficzną oraz zachować wszystkie dokumenty gwarancyjne. Wartościowe narzędzia należy umieścić w miejscu niewidocznym. Pamiętajmy, aby altankę zabezpieczyć w atestowane zamki i drzwi oraz kraty w oknach, a nawet alarm. Każda trudność w pokonywaniu przeszkód, może zniechęcić włamywacza do działania.

Zadbajmy o bezpieczeństwo na działkach wspólnie z sąsiadami. Podczas ich nieobecności sprawdzajmy, czy nie doszło u nich do kradzieży, a w sytuacjach wątpliwych warto się z nimi skontaktować.

Działkowcu!

  • nie zostawiaj w altance żadnych cennych przedmiotów (telefon, pieniądze, karta bankomatowa),
  • nie mów, jakie wartościowe przedmioty przechowujesz,
  • zwracaj uwagę na osoby postronne, które bez celu chodzą po ogrodach działkowych – czasem pytanie „Kogo Pan szuka?” może skutecznie odstraszyć złodzieja,
  • jeśli przyjeżdżasz na działkę samochodem – NIGDY nie zostawiaj w nim cennych przedmiotów,
  • załóż solidne zamki w swojej altanie, pomyśl o zamontowaniu mocnych drzwi, aby wszelkie przedmioty, narzędzia ogrodnicze, sprzęt AGD, nie stały się łupem złodziei.

Wszelkie zagrożenia i niebezpieczne sytuacje należy na bieżąco zgłaszać do Centrum Powiadamiania Ratunkowego pod numer 112, które przekaże informacje Policji, a dyżurny danej jednostki wyśle na miejsce zdarzenia patrol.

Informacjami można również podzielić się z dzielnicowym – jego dane można znaleść na stronie internetowej Komendy Miejskiej Policji w Tarnobrzegu lub w aplikacji na telefon komórkowy Moja Komenda. Aplikacja ta w szybki i łatwy sposób może nawigować użytkownika do najbliższej jednostki Policji. Pomaga też w odnalezieniu właściwego dzielnicowego, wyświetlając jego numer telefonu oraz adres e-mail.

Źródło: KMP Tarnobrzeg

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

ten + eleven =