Po kilku latach przerwy Tarnobrzeskie Wodociągi powróciły od realizacji kampanii edukacyjnych dla najmłodszych – pod dobrze znanym hasłem „Kropla wiedzy o wodzie”.

Tegoroczna odsłona akcji nosi nazwę „Woda wokół nas”, a jej celem jest podniesienie świadomości dzieci dotyczącej znaczenia wody w życiu człowieka. Na początku maja do tarnobrzeskich przedszkoli trafiły ulotki, z których dzieci mogły dowiedzieć się, skąd się bierze woda w wodociągu, jak do nas trafia, do czego ją wykorzystujemy, co się z nią dzieje po zużyciu, a także dlaczego warto ją pić i jak ją oszczędzać. Przedszkola drogą mailową otrzymały także konspekt, z pomocą którego nauczyciele mogli przygotować dla dzieci lekcję wiedzy o wodzie. Jego treść jest uzupełnieniem informacji umieszczonych na ulotkach.

Dzięki tym materiałom dzieci mogły dowiedzieć się jak wiele procesów i czynności w otaczającym je świecie nie mogłoby odbywać się bez wody. Począwszy od podstawowych czynności domowych, jak sprzątanie czy pranie, przez codzienną higienę i rozmaite zastosowania wody w kuchni, po sport i rozrywkę – mówiąc o basenie czy aqua parku. „Kropla wiedzy o wodzie” to także opowieść o wykorzystywaniu wody w procesach produkcyjnych – od żywności, przez odzież i książki, po samochody i telefony komórkowe, oraz o jej niezbędnej obecności na budowach czy w systemach grzewczych.

Opowiadamy też o tym, że woda nie tylko gasi pragnienie, ale dobroczynnie wpływa na nasze zdrowie, wygląd i samopoczucie. Mówimy dlaczego regularne nawadnianie jest bardzo ważne i jakich ilości wody codziennie potrzebuje nasz organizm, aby mógł właściwie funkcjonować. A także o tym, jakie nawyki powinniśmy w sobie wykształcić, aby oszczędzać wodę, z którą mamy na co dzień do czynienia – mówi Witold Wiśniewski, prezes Tarnobrzeskich Wodociągów. – To informacje, które powinien znać każdy z nas, niezależnie od wieku. Zdajemy sobie jednak sprawę z tego, że istnieje potrzeba ciągłej edukacji w tym temacie. Dzieci są wyjątkowo wdzięcznymi słuchaczami, a często też najlepszymi nauczycielami dla dorosłych, dlatego postanowiliśmy pójść z tą wiedzą właśnie do nich.

Jednocześnie ogłoszony został konkurs plastyczny. Zadaniem przedszkolaków jest przygotowanie prac, które swoją tematyką nawiązywać będą do hasła „Woda wokół nas”. Autorzy najciekawszych prac zostaną nagrodzeni.

Źródło: Tarnobrzeskie Wodociągi

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj