W poniedziałek 28 lutego w Urzędzie Miasta Tarnobrzega odbyło się posiedzenie sztabu kryzysowego powołanego przy prezydencie. Przedstawiono m.in. gotowość miasta na przyjęcie uchodźców z Ukrainy.

Tarnobrzeg, podobnie jak inne miasta z Podkarpacia, nie jest miejscem docelowym, do którego kierowani są uciekający przed wojną Ukraińcy. Ci, zgodnie z wytycznymi, w pierwszej kolejności lokowani są w innych województwach. Nie wyklucza się jednak scenariusza, że zajdzie potrzeba przyjęcia dużej liczby uchodźców także w Tarnobrzegu. – Na ten moment jesteśmy na taką ewentualność gotowi – zapełnił prezydent miasta Dariusz Bożek. W mieście przygotowywany jest m.in. budynek po byłym gimnazjum nr 3, w którym tymczasowe schronienie mogłoby znaleźć do 600 osób. – Na dzisiaj mamy już zapewnione wszystko, czego rodziny z Ukrainy mogłyby potrzebować, od warunków bytowych, przez pomoc rzeczową jak odzież, pościel, środki higieniczne, po transport, wyżywienie, pomoc medyczną, psychologiczną czy prawną. Gdy będziemy mieć  u siebie rodziny z Ukrainy na pewno potrzebni będą wolontariusze, tłumacze – podkreślił włodarz. Jednocześnie podziękował wszystkim, dzięki których olbrzymiemu zaangażowaniu tak szybko udało się przygotować miasto na ewentualność zapewnienia schronienia uchodźcom.

            W posiedzeniu, którego gospodarzem był prezydent Tarnobrzega Dariusz Bożek udział wzięli przedstawiciele wydziałów Urzędu Miasta, jednostek miejskich oraz instytucji działających  na terenie Tarnobrzega zaangażowanych w organizację pomocy uchodźcom. Głównymi koordynującymi działaniami w kwestii przyjmowania uchodźców jest Wydział Spraw Obywatelskich i Zarzadzania Kryzysowego Urzędu Miasta Tarnobrzega oraz Straż Miejska w Tarnobrzegu. Za kwestie lokalowe odpowiada TTBS, MOPR zajmuje się koordynowaniem działań z zakresu pomocy społecznej oraz wyżywienia. Kierownik Przychodni Specjalistycznej w Tarnobrzegu odpowiada za koordynację opieki medycznej dla uchodźców, Środowiskowy Dom Samopomocy w Tarnobrzegu oraz Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Tarnobrzegu są odpowiedziane za zapewnienie pomocy psychologicznej. Obsługi prawnej podjęła się Okręgowa Izba Radców Prawnych w Kielcach rejon Tarnobrzeg, która w Tarnobrzegu realizuje program nieodpłatnej pomocy prawnej. Zbiórką darów rzeczowych zajmuje się Tarnobrzeska Rada Kobieta wraz z Tarnobrzeskim Centrum Wolontariatu.

Dotychczasowe działania sztabu kryzysowego przedstawione zostały podczas kolejnego w tym dniu spotkania. Tym razem w Tarnobrzeskim Domu Kultury z prezydentem miasta i jego służbami spotkali się  dyrektorzy szkół i przedszkoli tarnobrzeskich oraz placówek ochrony zdrowia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj