Od 2016 roku mieszkańcy Tarnobrzega i powiatu tarnobrzeskiego za pomocą Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa mogą zgłaszać zagrożenia, które w ich ocenie, mają wpływ na bezpieczeństwo lokalne. W 2021 roku użytkownicy tej aplikacji skorzystali z tego narzędzia 1215 razy. W 482 przypadkach, zgłoszenia te zostały potwierdzone. Najwięcej, bo 906 dotyczyło naruszeń przepisów ruchu drogowego. Wszystkie sygnały były przez policjantów weryfikowane, eliminowane lub przekazywane celem realizacji do innych właściwych podmiotów.

We wrześniu 2021 r. minęło pięć lat, odkąd funkcjonuje Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. Narzędzie to zostało wprowadzone, aby m.im. mieszkańcy powiatu tarnobrzeskiego, mogli sami zgłaszać sytuacje, które w ich ocenie mają wpływ na bezpieczeństwo w lokalnym środowisku.

W 2021 r. tarnobrzescy policjanci odnotowali ogółem 1215 zgłoszeń, z czego 906 dotyczyło naruszeń przepisów ruchu drogowego. Z analiz policjantów ruchu drogowego wynika, że w dalszym ciągu największą grupę stanowią zagrożenia związane z nieprzestrzeganiem przepisów w ruchu drogowym czyli – przekraczanie dozwolonej prędkości – 595, nieprawidłowe parkowanie – 104 oraz nielegalne rajdy samochodowe – 62. W kategorii zła organizacja ruchu drogowego, przekazano 34 zgłoszenia. 6 zgłoszeń dotyczyło poruszania się quadami po terenach leśnych.

Drugą grupą najczęściej wskazywanych uciążliwości to między innymi spożywanie alkoholu w miejscach niedozwolonych – 140, miejsca, gdzie grupuje się młodzież zagrożona demoralizacją – 52 oraz akty wandalizmu – 35 zgłoszeń. Mieszkańcy aktywnie reagowali na pojawiające się dzikie wysypiska śmieci przekazując na Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa 31 zgłoszeń. Wskazali także 19 miejsc niebezpiecznej działalności rozrywkowej, nie byli obojętni na przypadki wałęsających się bezpańskich psów zgłaszając i takich zgłoszeń było 16.

W roku 2021 zaznaczono – 3 miejsca niebezpieczne na wodach oraz – 3 przypadki kłusownictwa.

Sami mieszkańcy Tarnobrzega i gmin położonych w powiecie tarnobrzeskim, nie są obojętni na łamanie prawa i sami wpływają na poprawę bezpieczeństwa w swojej najbliższej okolicy. Takie sygnały pozwalają Policji skutecznie walczyć z niewłaściwymi zjawiskami tam, gdzie występują i są najbardziej dokuczliwe.

Przypominamy, że zgłoszenia w ramach Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa nie zastępują potrzeby wezwania pilnej interwencji Policji. W tego typu przypadkach należy korzystać z numeru alarmowego 112 lub kontaktować się z oficerem dyżurnym jednostki Policji tel. 47 825 33 10.

Źródło: KMP Tarnobrzeg

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj