Liczba zachorowań i zgonów z powodu koronawirusa jest coraz większa, a sytuacja epidemiczna jest niestabilna – przyznała Małgorzata Michalska-Szymaszek, Powiatowa Inspektor Sanitarna z Tarnobrzegu, podczas wspólnego posiedzenia Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego oraz Komisji Bezpieczeństwa i Porządku zwołanego w starostwie powiatowym. Podczas spotkania nie zabrakło też i dobrych wiadomości, choćby takich, że powiat tarnobrzeski jest przygotowany do zimy w wielu innych aspektach.

W spotkaniu wzięli udział Jerzy Sudoł – starosta tarnobrzeski, Jacek Rożek – wicestarosta, Marek Ożga – radny powiatowy i członek Zarządu Powiatu, Marian Róg – Komendant Miejski PSP w Tarnobrzegu, Tomasz Grazda – Zastępca Komendanta Miejskiego Policji w Tarnobrzegu, Małgorzata Michalska-Szymaszek – Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Tarnobrzegu, Piotr Rucki – Powiatowy Lekarz Weterynarii w Tarnobrzegu, Ewa Kędzierska – kierownik Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, Krzysztof Laskowski – prezes Spółdzielni Mieszkaniowej
w Gorzycach, Waldemar Gajos – przedstawiciel Zarządu Dróg Powiatu Tarnobrzeskiego oraz Adam Szurgociński – dyrektor Samorządowego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Nowej Dębie.

Informacje dotyczące przygotowań do nadchodzącej zimy rozpoczęła kierownik PCPR Ewa Kędzierska, która stwierdziła, że wszystkie powiatowe ośrodki pomocy dokonały rozeznania w środowisku osób samotnych i rodzin niezaradnych, dzięki czemu osoby potrzebujące wsparcia otrzymały pomoc rzeczową, lub też finansową. Jak zapewniła Ewa Kędzierska, pracownicy instytucji pomocowych są w stałym
kontakcie z dzielnicowymi oraz pielęgniarkami środowiskowymi. Szefowa PCPR mówiła też o zjawisku bezdomności, zaznaczając, że w naszym powiecie jest ono problemem marginalnym, ale stale monitorowanym.

O przygotowaniu dróg powiatowych do zimy mówił Waldemar Gajos, deklarując, że mieszanki piaskowo-solne (200 ton soli i 1,4 tys. ton piasku) czekają na placu zarządu dróg w Nowej Dębie i że odśnieżaniem zajmą się firmy wyłonione w przetargach.

Gotowość do zimy w imieniu jednostek PSP i OSP z powiatu zadeklarował także komendant miejski PSP Marian Róg, który mówił o przeprowadzonym w listopadzie przeglądzie sprzętu potrzebnego do zimowych działań, o monitoringu stanów wód oraz prowadzonych przez strażaków akcjach edukacyjnych w związku z covidem i emisją tlenku węgla.

Tomasz Grazda z tarnobrzeskiej policji przedstawił analizę potencjalnych zagrożeń opracowanych przez policjantów na nadchodzącą zimę. Znalazły się w nich m. in. pobicia i bójki oraz przestępstwa rozbójnicze w związku z okresem przedświątecznym i świątecznym oraz karnawałem i feriami. – W tej chwili tego rodzaju przestępstwa są marginalne i jednostkowe, ale musimy być przygotowani na to, że sytuacja może się zmienić – przyznał Tomasz Grazda. Mówił też o postawie opiekuńczej policji przy ochronie osób bezdomnych, zaznaczając, że tarnobrzeska KMP położyła w zimie szczególny nacisk na problematykę bezdomności.

Informacje przestawione przez kierownik PCPR w Tarnobrzeg oraz zastępcę komendanta miejskiego policji uzupełniła Sylwia Rawska, Główny Specjalista ds. Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego w Starostwie Powiatowym w Tarnobrzegu, która poinformowała, że jak co roku w Wojewódzkim Centrum Zarządzenia Kryzysowego w Rzeszowie uruchomiony jest całodobowy i bezpłatny numer telefonu 987, gdzie można uzyskać informacje o placówkach przygotowanych do przyjęcia osób w sezonie jesienno-zimowym oraz zgłosić potrzebę udzielenia
pomocy osobie zagrożonej.

Sylwia Rawska poinformowała także, że na Podkarpaciu funkcjonuje 27 placówek udzielających tymczasowego schronienia osobom bezdomnym, tj.: 15 schronisk dla osób bezdomnych, 5 schronisk dla osób bezdomnych z usługami opiekuńczymi, 4 noclegownie, 3 ogrzewalnie. Łącznie placówki dysponują 874 miejscami stałymi, zaś w przypadku wystąpienia szczególnie trudnych warunków atmosferycznych są w stanie przyjąć dodatkowo 72 osoby, co daje 961 miejsc. Poza wskazanymi placówkami, na terenie województwa funkcjonują także inne placówki zapewniające miejsca noclegowe dla osób bezdomnych, działające poza systemem pomocy społecznej. Wykaz placówek udzielających wsparcia osobom potrzebującym pomocy w zimie znaleźć można na stronie internetowej Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie.

Sytuację dotyczącą epidemii koronawirusa w powiece szczegółowo przedstawiła Małgorzata Michalska-Szymaszek nie ukrywając, że liczba zachorowań stale rośnie. Tak może być jeszcze przez 2, 3 tygodnie, później krzywa zachorowań zacznie się spłaszczać – mówiła szefowa sanepidu. Tarnobrzeski sanepid, który włączył się do ogólnopolskiej kampanii „Szczepimy się” opracował statystyki tzw. wyszczepialności w poszczególnych gminach powiatu, która wynosi:

Baranów Sandomierski – 39,3 proc. ogółu mieszkańców,

Gorzyce – 38,6 proc.

Grębów – 35,5 proc.

Nowa Dęba – 36,7 proc.

Jak stwierdziła Małgorzata Michalska-Szymaszek, akcja prowadzona w szkołach nie spotkała się z zainteresowaniem. Największe zainteresowanie szczepionkami odnotowano za to w grupie 40 – 59 latków.

Była też dobra wiadomość: W tym, ani w zeszłym roku, w całym powiecie nie odnotowano żadnego przypadku grypy.

Dobre wieści przyniósł na spotkanie także Piotr Rucki, który poinformował zebranych o tym, że po dość burzliwym roku 2020, ostatni rok był spokojny i na terenie naszego powiatu nie odnotowano żadnego przypadku ASF (Afrykańskiego Pomoru Świń) u dzików.

Źródło: Starostwo Powiatowe w Tarnobrzegu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj