Długo to trwało, ale wczoraj, 24 listopada, podczas sesji Rady Miasta Tarnobrzega, radni zdecydowali się na utworzenie w Lesie Zwierzynieckim Zespołu Przyrodniczo-Krajobrazowego. Uchwałę w tej sprawie przyjęli 17 głosami ZA. Żaden radny nie zagłosował przeciw, dwóch wstrzymało się od głosu.

Na sesji obecny był Janusz Wepsięć, wiceprezes Podkarpackiego Towarzystwa Przyrodników Wolne Rzeki, który raz jeszcze podkreślił zasadność utworzenia zespołu Przyrodniczo-Krajobrazowego, a także Witold Zych, przedstawiciel Komitetu Inicjatywy Uchwałodawczej, który podziękował wszystkim, którzy dokonywali wszelkich starań, aby „Las Zwierzyniec i Jasień” powstał.

Przypomnijmy: Lasy Zwierzyniec i Jasień to fragmenty dawnej Puszczy Sandomierskiej. Od 2013 roku podejmowane są działania, które mają na celu ochronę Zwierzyńca. W 2019 roku było to na przykład ustanowienie około 150 drzew pomnikami przyrody, dzięki czemu udało się je ochronić przed wycinką. Teraz podjęto kolejne kroki. W 30 kwietnia 2021 roku wpłynął do Urzędu Miasta projekt obywatelski opracowany przez  dziesięcioosobowy Komitet Inicjatywy Uchwałodawczej dotyczący utworzenia zespołu przyrodniczo-krajobrazowego Lasy Zwierzyniec i Jasień. Mowa tu o obszarze obejmującym prawie 300 hektarów, zarządzanym przez Nadleśnictwo Nowa Dęba.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

14 − 9 =