Dzielnicowi z Komendy Miejskiej Policji w Tarnobrzegu patrolowali dzisiaj miejski bazar, aby zwiększyć bezpieczeństwo osób robiących zakupy na Wszystkich Świętych. Wzmożone kontrole mundurowych mają na celu uchronić osoby odwiedzające targowisko przed kieszonkowcami. Podczas zakupów wiązanek i zniczy na groby bliskich, zadbajmy o swoje dokumenty, portfele i telefony. Bądźmy ostrożni i nie dajmy się okraść!

Jak w każdą środę, również dziś, patrole dzielnicowych pojawiły się na terenie targowiska przy ul. Kwiatkowskiego w Tarnobrzegu. Mundurowi uwagę zwracali na osoby, które masowo odwiedzają sprzedawców zniczy i wiązanek, przygotowując się do Święta Zmarłych. Aby ten okres zadumy minął bezpiecznie i spokojnie, dzielnicowi, patrolując miejskie targowisko, przypominali mieszkańcom o prawidłowym zabezpieczaniu swoich torebek, portfeli i telefonów.

Jak zawsze w okresie Wszystkich Świętych, na targowisku kupujących jest więcej niż zwykle. A dla złodziei kieszonkowych okres gorączki zakupów, to najlepszy czas do działania. Wykorzystują tłok, bądź sami go umiejętnie tworzą. Sprzyja im nasz pośpiech i rozkojarzenie. Wybierają swoją ofiarę i obserwują ją przez pewien czas. Patrzą, gdzie chowa pieniądze. Podchodzą blisko, dotykając sprawdzają, czy osoba będzie reagować podczas kradzieży. Jeśli mamy na sobie grubą kurtkę, czy płaszcz, to ich zadanie jest ułatwione. Zwracajmy baczną uwagę na to, gdzie trzymamy pieniądze!.

Łupem złodzieja padają najczęściej – portfele, dokumenty, karty płatnicze, telefony komórkowe, klucze od mieszkania.

Aby nie stać się ofiarą kieszonkowca, zachowajmy szczególną ostrożność i pamiętajmy:

  • Nie trzymajmy dokumentów i pieniędzy w tylnych kieszeniach spodni, w zewnętrznych kieszeniach płaszcza, czy kurtki
  • Zwróćmy uwagę na podręczne torby, nie pozostawiajmy ich bez opieki
  • Kobiety powinny trzymać torebki z dokumentami pod pachą, co uniemożliwi ich wyrwanie lub odcięcie paska lub trzymać torebkę z przodu, zamknięciem do siebie
  • Płacąc za zakupy, nie pokazujmy całej zawartości portfela
  • Wybierając gotówkę z bankomatu powinniśmy zasłonić drugą ręką wpisywany przez nas PIN
  • Wybierajmy takie bankomaty, które są dobrze oświetlone i nie stoją na uboczu
  • Jeśli zdecydujemy się pobrać większą gotówkę, warto by towarzyszył nam ktoś zaufany
  • Nie trzymajmy tych pieniędzy w jednym miejscu. Rozdzielmy je
  • Zachowajmy czujność, jeśli np. na przystanku autobusowym zauważymy grupę ludzi z reklamówkami lub odzieżą przewieszoną przez rękę. Złodzieje często w ten sposób maskują moment kradzieży kieszonkowych.

Pamiętajmy, że gdy poczujemy się zagrożeni, jak i w razie ujawnienia kradzieży, nie wahajmy się zwrócić o pomoc. Taki przypadek należy zgłosić znajdującemu się w pobliżu policjantowi lub telefonicznie dzwoniąc pod numer 112.

Źródło: KMP Tarnobrzeg

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

seventeen − two =