Do roku 2023 na inwestycje nad Jeziorem Tarnobrzeskim wydatkowanych zostanie łącznie 42,5 mln złotych. Ruszają konsultacje. Miasto czeka na propozycje inwestycji. Czego brakuje nad jeziorem? Na co należy zwrócić uwagę?

– W latach 2020-2021 zainwestowaliśmy w infrastrukturę jeziora już 25,5 mln zł. Z tego kwota pozyskanego dofinansowania ze środków RPO Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020 wyniosła 14,22 mln zł. Do roku 2023 na inwestycje nad jeziorem wydatkujemy kolejne 17 mln zł. Daje to nam kwotę 42,5 mln zł, z czego dofinansowanie ze źródeł zewnętrznych wyniesie 27,82 mln zł – mówi prezydent Tarnobrzega Dariusz Bożek. A mowa tu o oddanych latem dwóch dużych inwestycjach, w ramach których powstała nad jeziorem zarówno infrastruktura drogowa, ciągi pieszo-rowerowe, oświetlenie, parkingi, obiekty dla służb, gastronomiczne, ale też rekreacyjne. Jeszcze w tym roku miasto ogłosi przetarg na wyłonienie wykonawcy kolejnej, trzyletniej inwestycji, w ramach której powstaną m.in. kolejne parkingi, monitoring oraz system liczenia miejsc parkingowych.

– I na tym nie poprzestajemy. Podejmujemy starania o kolejne dotacje, bo chociaż wiele w ostatnim czasie nad Jeziorem Tarnobrzeskim się zmieniło, wciąż bardzo dużo pozostaje do zrobienia. Przygotowujemy się do realizacji kolejnych projektów, które mają na celu kompleksowe zagospodarowanie jeziora. Liczymy w tym zakresie na pomoc mieszkańców miasta – dodaje prezydent Bożek. – Zachęcamy do zgłaszania uwag i pomysłów dotyczących  dodatkowej  infrastruktury, w jaką, zdaniem państwa, należałoby wyposażyć jezioro. Zależy nam na opinii w tym zakresie, abyśmy mogli stworzyć infrastrukturę zgodną z oczekiwaniami mieszkańców, turystów, żeglarzy i innych grup, które z uroków jeziora korzystają, ale także  przyjazną dla osób z niepełnosprawnościami, rodzin z małymi dziećmi, seniorów.

W połowie września podpisano umowę z biurem projektowym na opracowanie projektu koncepcyjnego, zagospodarowania terenów nad Jeziorem Tarnobrzeskim – etap II. Zakres koncepcji obejmuje póki co, zaprojektowanie m.in. wjazdu nad jezioro, pomostów połączonych z 4 istniejącymi punktami gastronomicznymi, posterunku dla służb ratowniczych wraz ze slipem, kolejnych punktów do prowadzenia sezonowej działalności handlowej i usługowej, bazy noclegowej dla turystów (np. w formie domków całorocznych na wynajem), pola campingowego i namiotowego, kładki dla pieszych nad kanałem, stanicy kajakowej wraz z infrastrukturą nawodną. Zaprojektowane mają zostać także obiekty rekreacyjne, m.in. mola i  pomosty, atrakcje jak podwodne miasto, tunele w wodzie, ścieżka w wodzie, wieża typu sky walk. Projekt ma uwzględnić także opracowanie koncepcji przebiegu dróg w obszarze od ul. Siarkowej do wyjazdu na Wisłostradę, czy umiejscowienie obiektów SPA, które są możliwe do realizacji przez prywatnych inwestorów. – W ramach koncepcji wykonana zostanie wizualizacja poszczególnych elementów infrastruktury wraz z kosztorysem. Koncepcja powstanie do końca grudnia 2021 – mówi Joanna Kozub, naczelnik Wydziału Rozwoju Miasta i Funduszy Pomocowych Urzędu Miasta Tarnobrzega.

Konsultacje on-line dotyczące zagospodarowania otoczenia Jeziora Tarnobrzeskiego przeprowadzone zostaną na portalu jezioro-tarnobrzeskie.eu https://jezioro-tarnobrzeskie.eu/konsultacje

Napiszcie, czego brakuje nad jeziorem, co w najbliższym czasie powinno tam powstać – zarówno pod względem infrastruktury, jak i atrakcji turystycznych. Swoje propozycje można przesyłać do 5 listopada na adres mailowy: kontakt@jezioro-tarnobrzeskie.eu.

Źródło: UM Tarnobrzeg

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj