Od kilku dni temperatura w nocy spada poniżej zera. W wielu domach pali się już w kominkach, piecach oraz używa grzewczych urządzeń gazowych. Zróbmy wszystko, aby w tym roku właściwie zabezpieczyć siebie i swoich bliskich przed cichym zabójcą, jakim jest czad.

Okres jesienny to czas, w którym zaczynamy ogrzewanie domów i mieszkań. Coraz niższe temperatury sprawiają, że sezon grzewczy rozpoczął się na dobre. Pamiętajmy, że niewłaściwe korzystanie z różnego rodzaju systemów grzewczych, może doprowadzi do tragedii. Sprawdźmy, czy wykorzystywane przez nas piece, kominki oraz inne źródła ciepła, są sprawne i właściwie podłączone do instalacji kominowych. Ważne jest także prawidłowe działanie kanałów wentylacyjnych.

Każda usterka w tych urządzeniach może spowodować zatrucie tlenkiem węgla, który jest bardzo niebezpieczny. Tlenku węgla, nazywanego cichym zabójcą, nie można „wyczuć” bez specjalistycznych urządzeń. W zależności od jego stężenia, może powodować zawroty i ból głowy, utratę przytomności, a nawet śmierć.

Tlenek węgla powstaje podczas spalania drewna, węgla, gazu, a także innych paliw, jeśli w piecu jest zbyt mało tlenu potrzebnego do spalania. Dlatego też pamiętajmy o przestrzeganiu kilku podstawowych zasad.

  •  zapewnijmy stały dopływu świeżego powietrza w pomieszczeniach, gdzie dochodzi do spalania np. uchylmy okno
  •  nie dokonujmy przeróbek kominów na własną rękę 
  • regularnie przeprowadzajmy kontrole techniczne urządzeń grzewczych i systemów kominowych 
  • nigdy nie zasłaniajmy kratek wentylacyjnych 
  • zainstalujmy w pomieszczeniach specjalne czujniki ostrzegające przed wydobywaniem się tlenku węgla.

Zatrucie tlenkiem węgla można podejrzewać u osób, u których pojawiają się objawy, takie jak bóle głowy, zawroty głowy, uczucie odurzenia itp. Jeżeli czas działaniu czadu na organizm przedłuża się, dochodzi do zatrucia, utraty przytomności, a w tych najbardziej tragicznych sytuacjach, do utraty życia. W takich sytuacjach niezbędne jest:

  • jak najszybsze przeniesienie takiej osoby z pomieszczenia, w którym się znajduje
  • skontrolowanie jej oddechu
  • w przypadku bezdechu, niezwłocznie rozpocząć sztuczne oddychanie
  • jeżeli osoba oddycha, ale jest nieprzytomna, należy ułożyć ją na boku i poczekać na karetkę pogotowia

Przypominamy, że zgodnie z art. 62 ustawy – Prawo Budowlane  – obiekty budowlane powinny być w czasie ich użytkowania poddawane przez właściciela lub zarządcę kontroli okresowej, co najmniej raz w roku, polegającej m.in. na sprawdzeniu stanu technicznego instalacji gazowych oraz przewodów kominowych, dymowych, spalinowych i wentylacyjnych. Nie wykonanie takiego obowiązku przez właściciela, stwarza zagrożenie bezpieczeństwa dla użytkowników budynku i jest zagrożone karą grzywny.

Źródło: KMP Tarnobrzeg

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj