Tarnobrzeg otrzymał tytuł Mistrza Zmian w konkursie „Podkarpackie Mistrzowskie Zmiany”  zorganizowanym przez Marszałka Województwa Podkarpackiego. W kategorii Zielony Region uznanie zdobył projekt „Rozbudowa infrastruktury Regionalnego Centrum Promocji Obszaru Natura 2000 w Tarnobrzegu”.

– Niezwykle cieszy fakt zauważenia i docenienia starań miasta w dążeniu do podnoszenia jakości usług świadczonych dla mieszkańców oraz dla turystów, w tym przypadku usług w zakresie edukacji ekologicznej. Mistrzowski tytuł cieszy, ale też motywuje do kolejnych równie mistrzowskich zmian na wielu polach. Obyśmy tylko po mistrzowsku sięgali po kolejne  fundusze, jak to miało miejsce z Centrum Natura – zaznacza prezydent Tarnobrzega Dariusz Bożek.

Przypomnijmy, na realizację projektu pn. „Rozbudowa infrastruktury Regionalnego Centrum Promocji Obszaru Natura 2000 w Tarnobrzegu” miasto Tarnobrzeg pozyskało dofinansowanie ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014 – 2020 w ramach osi priorytetowej IV Ochrona środowiska naturalnego i dziedzictwa kulturowego, działania 4.5 Różnorodność biologiczna. Projekt znalazł się na pierwszym miejscu listy projektów spełniających kryteria naboru i wybranych do dofinansowania! Wartość projektu wyniosła prawie 1,4 mln zł, z czego 850 tys. zł to pozyskane dofinansowanie. Zakres rzeczowy prac obejmował dostosowanie do potrzeb Centrum budynku dawnej ujeżdżalni wchodzącego w skład zespołu pałacowo-parkowego w Dzikowie. W ramach projektu infrastruktura ośrodka edukacji ekologicznej, jakim jest Regionalne Centrum Promocji Obszaru Natura 2000 rozrosła się niemal czterokrotnie!

– Centrum Promocji Obszaru Natura 2000 w Tarnobrzegu, nawet mimo ograniczeń przestrzennych działało fantastycznie. Teraz jego oferta skierowana zarówno do dzieci i młodzieży, ale też do odbiorców dorosłych, jest jeszcze atrakcyjniejsza. Kapituła konkursu doceniła tę zmianę. Mistrzowską zmianę – dodaje prezydent Dariusz Bożek. O tym, że to prestiżowe wyróżnienie w skali województwa jest wielkim zaszczytem przekonują również osoby zaangażowane w funkcjonowanie Centrum. – Jednak to nie tylko nasza zasługa. To doskonale przygotowany wniosek przez Wydział Rozwoju Miasta i Funduszy Pomocowych Urzędu Miasta Tarnobrzega pozwolił zdobyć środki na remont i przeprowadzkę naszej jednostki z gościnnych, ale dla naszej działalności już zbyt ciasnych wnętrz Zamku Tarnowskich, do przestronnych pomieszczeń w budynku leżącym również w kompleksie parku dzikowskiego – mówi Janusz Wepsięć z Regionalnego Centrum Promocji Obszaru Natura 2000 w Tarnobrzegu. Jak dodaje, fundusze europejskie pozwoliły stworzyć nową, większą przestrzeń ale rzeczywiście duszę temu miejscu dali ludzie, którzy od początku z pasją i wielkim zaangażowaniem realizowali misję, jaką jest edukacja ekologiczna. – Centrum realizuje wiele projektów, współpracuje z licznymi instytucjami, co pozwala otwierać się na nowe wyzwania i stawać się jeszcze bardziej atrakcyjnym dla tysięcy mieszkańców i turystów odwiedzających nasze miasto. Dziękujemy wszystkim, którzy wspierają i doceniają naszą działalność, to Wy jesteście Mistrzami.

Regionalne Centrum Promocji Obszaru Natura 2000 prowadzi szeroko pojętą działalność w zakresie edukacji ekologicznej organizując liczne warsztaty, konkursy, seminaria i lekcje przyrodnicze w siedzibie oraz w szkołach, przedszkolach i innych placówkach. Centrum systematycznie powiększa ekspozycję stałą – eksponaty przyrodnicze (okazy zwierząt, przekroje drzew, fragmenty anatomiczne, gniazda, pancerze chitynowe owadów itp.), geologiczne (najciekawszym eksponatem są oryginalne kości mamuta, odkryte podczas eksploatacji kopalni siarki), terraria i potężne akwaria z żywymi okazami ryb i wiślanej herpetofauny oraz ogólnodostępny zbiór biblioteczny. Placówka organizuje pikniki ekologiczne, wycieczki do Parków Narodowych, krajobrazowych, rezerwatów przyrody, spacery po Dolinie Wisły (objętej Obszarem Natura 2000) oraz otaczającym Zamek Dzikowski parku obfitującym w starodrzew i ciekawostki przyrodnicze (m.in. staw z rzadkimi gatunkami płazów i gadów np. traszka grzebieniasta, kumak nizinny). W roku 2016 Centrum zainicjowało tzw. Akademię Przyrodniczą, czyli serie spotkań z ciekawymi osobistościami ze świata ochrony przyrody z całej Polski.

***

Uroczysta gala, która wyłoniła laureatów II edycji konkursu „Podkarpackie. Mistrzowskie zmiany”, skierowanego do beneficjentów Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020, miała miejsce 1 października podczas otwarcia zrewitalizowanego Ośrodka Garncarskiego w Medyni Głogowskiej.

W ramach konkursu, którego organizatorem był urząd marszałkowski, kapituła nominowała 25 projektów po 5 w każdej kategorii konkursowej. Mistrzowie wybierani byli w kategoriach: Inteligentny Region, Zielony region, Kreatywny region, Przyjazny region, Bezpieczny Region. W lipcu i sierpniu odbyły się wizyty u nominowanych, których celem było zebranie materiału fotoreporterskiego i przygotowanie raportu. Dzięki zebranym informacjom Kapituła wybrała ostatecznie 5 laureatów. Swojego „Mistrza zmian” wybrali również internauci.

„Mistrzem Zmian” w kategorii Zielony Region został Tarnobrzeg za projekt „Rozbudowa infrastruktury Regionalnego Centrum Promocji Obszaru Natura 2000 w Tarnobrzegu”. Sukces świętował w tak wspaniałym gronie:

„Mistrzem Zmian” w kategorii Inteligentny Region została firma Vianat Sp. z o.o. za projekt „Żywność dla przyszłości – innowacje w zgodzie z Naturą”.

„Mistrzem Zmian” w kategorii Kreatywny Region został Mielec za projekt „Poszerzenie i wzbogacenie oferty kulturalnej dla mieszkańców MOF Mielec poprzez rozbudowę i modernizację Miejskiej Biblioteki Publicznej w Mielcu”.

„Mistrzem Zmian” w kategorii Przyjazny Region został Rudnik nad Sanem za projekt „Zwiększenie dostępności do edukacji przedszkolnej na terenie gminy i miasta Rudnik nad Sanem – budowa kompleksu żłobkowo-przedszkolnego – etap I”.

„Mistrzem Zmian” w kategorii Bezpieczny Region została firma SoftSystem Sp. z o.o. za projekt „Prace B+R nad opracowaniem ekspertowego systemu do analizy danych pozyskanych z tkanek raka piersi metodą obrazowania przy użyciu magnetycznego rezonansu jądrowego”.

„Mistrzem Zmian” w głosowaniu internetowym został projekt: „Poprawa infrastruktury dydaktycznej w gminie Radomyśl Wielki” zrealizowany Radomyśl Wielki.

Źródło: UM Tarnobrzeg

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

seventeen − eleven =