Marsz pamięci, wykład o judaizmie, poezja żydowska – w Tarnobrzegu odbędzie się doroczne spotkanie w rocznicę wypędzenia przez hitlerowców żydowskich mieszkańców miasta.

Jak co roku na początku października tarnobrzeżanie wspominać będą dawnych mieszkańców. 2 października 1939 r. hitlerowcy nakazali Żydom zostawić cały majątek i przeprawić się za San do sowieckiej strefy okupacyjnej. Wydarzenie to miało bardzo dramatyczny przebieg, większość już nigdy nie wróciła do swojego domu.

W rocznicę tych wydarzeń odbędzie się spotkanie na Cmentarzu Żydowskim, gdzie dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Tarnobrzega dr hab. Tadeusz Zych opowie o dawnych mieszkańcach miasta, a uczniowie LO im. M. Kopernika zaprezentują żydowską poezję. Następnie uczestnicy przejdą pod dawną synagogę, a potem do TDK-u. Tu będzie można posłuchać wykładu o kulturze żydowskiej, który wygłosi Bartosz Duszyński z Muzeum Żydowskiego Galicja w Krakowie. Wieczór zakończy występ wokalistek Studia Piosenki TDK, które zaprezentują żydowskie melodie.

Wstęp na spotkanie jest bezpłatny i otwarty.

Rocznicowym obchodom towarzyszy także pokaz filmu „Polański, Horowitz. Hometown”. Jest to dokument w reżyserii Mateusza Kudły i Anny Kokoszka-Romer. Opowiada o spotkaniu Romana Polańskiego i Ryszarda Horowitza dwóch artystów w Krakowie – rodzinnym mieście ich obu, w którym się spotkali i przeżyli wojenną traumę.

Film zostanie zaprezentowany w Kinie Wisła. Bilet kosztuje 14 zł.

Obchody odbywają się pod patronatem Prezydenta Tarnobrzega Dariusza Bożka. Organizatorami są tarnobrzescy społecznicy, Tarnobrzeski Dom Kultury, Tarnobrzeskie Towarzystwo Historyczne i Muzeum Historyczne Miasta Tarnobrzega.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj