Stoiska rękodzielników i artystów, tradycyjne jadło, naturalne kosmetyki, zioła, prezentacje, koncerty… 7 i 8 sierpnia w Tarnobrzegu odbędzie się XXII Jarmark Dominikański.

Po rocznej przerwie ponownie na Placu B. Głowackiego zgromadzą się rzemieślnicy, artyści i wytwórcy. To prawdziwa gratka dla amatorów niepowtarzalnego stylu, wyjątkowych dzieł, żywności najwyższej jakości. 7 i 8 sierpnia odbędzie się już po raz 22. Jarmark Dominikański.

Chętnych do wystawienia się w Tarnobrzegu nie brakowało. W tym roku wystawców będzie ok. 80. Niektórzy przyjeżdżają na Jarmark od wielu lat, to już dla nich tradycja. Duża część to mieszkańcy Tarnobrzega i okolic, ale też wielu z nich będzie musiało pokonać spore odległości ponieważ przyjadą m.in. z Bytomia, Sochaczewa, Skarżyska-Kamiennej, Lublina, Warszawy, Sosnowca, Częstochowy, czy Biskupic.

Będzie można podziwiać i kupić autorską biżuterię, ręcznie wykonywane bibeloty, zabawki, ubrania, oryginalne ozdoby, rzeźby i obrazy, a także ekologiczne kosmetyki, aromatyczne mydełka i sole, zioła i ich sadzonki. Nie zabraknie pachnących, tradycyjnych chlebów, miodów, wędlin, oscypków, czy obwarzanków. Pojawią się doskonałe regionalne wyroby piwowarskie i winiarskie. Przyjadą także Koła Gospodyń Wiejskich, które zaserwują przepyszne domowe dania: pierogi, kapustę, jagodzianki, ciasta i wiele innych przysmaków. Odbędą się też prezentacje rzemieślnicze i artystyczne, np. pokaz wyplatania z leszczyny, haftu, czy tradycyjnych ludowych strojów.

Organizatorzy zapowiadają też sporo lasowiackich akcentów. Swoje stoisko przygotuje Klaster Lasowiacki. Będzie można porozmawiać z jego członkami, dowiedzieć się, co to za inicjatywa oraz jak można do niej dołączyć. Na stoisku prezentowane będą m.in. tradycyjne lasowiackie stroje i niepowtarzalne rękodzieło z motywami lasowiackimi. Także udział wielu wystawców z regionu jest efektem współpracy klastrowej.

Na Jarmarku nie może zabraknąć muzyki. Organizatorzy zaprosili kilkanaście zespołów ludowych z okolic, które będą grać, śpiewać i tańczyć już od wczesnych godzin popołudniowych. W sobotę wystąpią: Wojciech Woźnica, zespół Powiślanie z Koprzywnicy, Zespół Pieśni i Tańca Zaleszaki, Kapela Jaśki i Grębowianki. Wieczór zakończy występ zespołu TADIRINDUM. To kapela grająca muzykę taneczną rejonu Podkarpacia, nagrodzona m.in. w Konkursie Stara Tradycja 2017 przy Festiwalu Wszystkie Mazurki Świata w Warszawie. Po koncercie zaplanowano pokaz filmu Podkarpackie to Ty. Fenomen Miejsca. Fenomen ludzi. Dokument promuje nasze województwo i fundusze europejskie. Występują w nim aktywni, przedsiębiorczy mieszkańcy naszego regionu, w tym tarnobrzeżanie. Pokaz ten zostanie zrealizowany w ramach wydarzenia Modne Podkarpacie. Moda na Fundusze organizowanego przez Justynę Wesołowską i Fundację GA MON.

W niedzielę na jarmarkowej scenie wystąpią Ługowianki z Tarnowskiej Woli, Miejska Orkiestra Dęta z Tarnobrzega, Zespół Śpiewaczy Ocicanki, Facelia z Wierzchowisk, Zespół Ludowy Cyganianki, Kapela Lasowianka z MDK ze Stalowej Woli. Wieczór zakończy występ zespołu SLAVIA DIXIELAND BAND, który zaprezentuje energetyczny jazzowy i swingowy repertuar.

Wydarzeniu towarzyszyć będzie akcja promocji szczepień przeciwko Covid-19. Przed Urzędem Miasta stanie namiot, w którym chętni będą mogli wykonać szczepienie, a dla wszystkich, którzy zdecydują się na ten zabieg właśnie podczas jarmarku organizatorzy przygotowali nagrody.

Stoiska będą czynne od godz. 10.00. Organizatorzy proszą wszystkich uczestników o zachowanie bezpiecznych odległości oraz dezynfekcję dłoni.

Źródło: TDK

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj