Od 1 lipca 2021 r. wchodzą w życie zmiany w ustawie z dnia 21 czerwca 2001 r.  o dodatkach mieszkaniowych. Zmieni się kryterium dochodowe uprawniające  do dodatku mieszkaniowego oraz sposób jego naliczania, będą obowiązywać  nowe druki wniosków i deklaracji o dochodach.

O dodatek mieszkaniowy mogą się ubiegać:

  • najemcy albo podnajemcy lokali mieszkalnych, zamieszkujący w tych lokalach;
  • osoby mieszkające w lokalach mieszkalnych, do których przysługuje im spółdzielcze prawo do lokalu mieszkalnego;
  • osoby mieszkające w lokalach mieszkalnych znajdujących się w budynkach stanowiących ich własność i właścicielom samodzielnych lokali mieszkalnych;
  • inne osoby mające tytuł prawny do zajmowanego lokalu mieszkalnego i ponoszące wydatki związane z jego zajmowaniem;
  • osoby zajmujące lokal mieszkalny bez tytułu prawnego, oczekującym na przysługujący im lokal zamienny albo najem socjalny lokalu.

Dodatek mieszkaniowy będzie przysługiwał w/w osobom,  jeżeli w okresie 3 miesięcy poprzedzających datę złożenia wniosku o jego przyznanie średni miesięczny dochód przypadający na jednego członka gospodarstwa domowego wnioskodawcy nie przekroczył w gospodarstwie:

  • jednoosobowym – 40%,
  • wieloosobowym – 30%

– przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej, obowiązującego w dniu złożenia wniosku.

Za dochód od 1 lipca 2021 r. uważa się dochód w rozumieniu art. 3 pkt 1 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych. Dodatkowo, do dochodu wliczane będą inne dochody niepodlegające opodatkowaniu na podstawie przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Dodatek mieszkaniowy nie będzie przysługiwał osobom przebywającym w instytucjach zapewniających nieodpłatnie pełne całodobowe utrzymanie. Do członków gospodarstwa domowego wnioskodawcy nie będzie wliczać się osób przebywających w w/w instytucjach.

Bez zmian z kolei pozostanie kryterium metrażowe uprawniające do otrzymania dodatku mieszkaniowego. Normatywną powierzchnię można powiększyć o 15 m², jeżeli w lokalu mieszkalnym zamieszkuje osoba niepełnosprawna poruszająca się na wózku inwalidzkim lub osoba niepełnosprawna, której niepełnosprawność wymaga zamieszkiwania w oddzielnym pokoju.

Info: MOPR Tarnobrzeg

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj