– Mam nadzieję, że o Tarnowskich ludzie nie zapomną – powiedział Jan A. Tarnowski, głowa rodu założycieli Tarnobrzega, odbierając od prezydenta Dariusza Bożka oficjalne podziękowania za doprowadzenie do finalizacji przejęcia przez miasto słynnej Kolekcji Dzikowskiej.

Wizyta Jana Artura Tarnowskiego, syna ostatniego właściciela dzikowskich dóbr w Tarnobrzegu, w rodzinnej siedzibie Tarnowskich, Zamku Dzikowskim w Tarnobrzegu, miała miejsce w związku z promocją biografii Marii z Czetwertyńskich Tarnowskiej. Wydanie tej najnowszej publikacji Muzeum Historycznego Miasta Tarnobrzega, traktującej o jednej z najbardziej niezwykłych w historii Polski kobiet, sfinansował Jan A. Tarnowski właśnie. Nie jest to jedyny gest Jana Tarnowskiego świadczący o tym, jak emocjonalne więzy łączą Tarnowskich z Tarnobrzegiem. To dzięki wieloletnim staraniom Jana Tarnowskiego, wykonawcy testamentu ojca, udaje się sfinalizować przejęcie przez miasto słynnej Kolekcji Dzikowskiej. Z powodów zdrowotnych Jan Tarnowski nie mógł uczestniczyć 1 czerwca br. w spotkaniu w Tarnobrzegu z wicepremierem i ministrem kultury Piotrem Glińskim, podczas której nie tylko poinformowano o rządowym wsparciu zakupu przez miasto Kolekcji Dzikowskiej, ale i podpisano symboliczny dokument. Podczas sobotniego spotkania promocyjnego dopełniono więc powinności. Prezydent Tarnobrzega Dariusz Bożek wręczył Janowi A. Tarnowskiemu pamiątkowy grawerton w dowód uznania za gest Rodu Tarnowskich, będący nie tylko spełnieniem woli ostatnich państwa na Dzikowie, Róży i Artura hr. Tarnowskich, ale mający też olbrzymi wkład w ratowanie narodowego dziedzictwa kulturowego.

Wolą pańskiego ojca było, by gromadzona przez rodzinę Kolekcja Dzikowska, w przedwojennej Polsce będąca jedną z najcenniejszych w kraju, na którą obecnie składają się szczęśliwie ocalone z historycznych zawirowań, wieloletnimi staraniami pana odzyskane znamienite dzieła sztuki, a także słynna kolekcja miniatur, nie została rozporoszona po świecie. Dzięki pana współpracy z samorządem Tarnobrzega część spuścizny Rodziny Tarnowskich pozostanie w rodowej siedzibie w Tarnobrzegu. Tym samym dopełnia się słowo Artura hr. Tarnowskiego dane przed laty społeczności tego miasta. W imieniu tarnobrzeżan bardzo dziękuję – podkreślił prezydent Tarnobrzega Dariusz Bożek.

Jak zaznaczył Jan A. Tarnowski, starania o odzyskiwanie dzieł składających się na Kolekcję Dzikowską, a zdeponowanych w wielu muzeach w Polsce, zajęło ostatnie trzydzieści lat jego życia.

– Dobrze, że się udało, chociaż jeszcze nie wszystko. Mam nadzieję, że w bliskiej przyszłości powrócą także rzeczy z Łańcuta i z rzeszowskiego muzeum. One także zostaną tutaj, w Tarnobrzegu, na pamiątkę. Mam nadzieję, że ludzie szybko nie zapomną – mówił wzruszony  senior rodu, Jan A. Tarnowski odbierając grawerton.

Więcej informacji nt. samej najnowszej publikacji Muzeum Historycznego Miasta Tarnobrzega pt. “Maria hr. Tarnowska (1880-1965)” autorstwa Jolanty Adamskiej na stronie MHMT.

Źródło: UM Tarnobrzeg

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj