Zakład Ubezpieczeń Społecznych zachęca do pobierania świadczeń w postaci emerytury, renty czy też zasiłku bezpośrednio na rachunek bankowy.

Na Podkarpaciu nieco ponad 75% świadczeń wypłacanych przez ZUS jest przekazywane na rachunki bankowe. Procent ten dotyczy łącznie zarówno emerytur, rent, jak i zasiłków.

W województwie podkarpackim emeryci i osoby pobierające renty z tytułu niezdolności do pracy tylko w 71% otrzymują świadczenie na rachunek bankowy. W porównaniu ze średnią krajową jest to o kilka procent mniej, z kolei w przypadku zasiłków, na przelew decyduje się ponad 85% ich pobierających.

Nowi emeryci i renciści, którzy w ostatnich miesiącach czy też dniach przechodzą na emeryturę, częściej decydują się na otrzymywanie pieniędzy z ZUS-u bezpośrednio na konto w banku. W przypadku emerytur wskaźnik ten na Podkarpaciu wynosi 79%, a rent z tytułu niezdolności do pracy – 88%.

– Osoby starsze często odczuwają lęk przed nowymi technologiami, wola trzymać pieniądze w domu, do sklepu również chodzą z gotówką . Naraża je to na kradzieże kieszonkowców i ataki oszustów, którzy stosują metodę na wnuczka lub na policjanta. Świadczenie wypłacane przez ZUS na konto bankowe jest bezpieczniejsze. Ponadto trafia do świadczeniobiorców w terminie i nie trzeba na nie czekać w domu, tak jak na listonosza. Poza tymi korzyściami, płatności elektroniczne są bezpieczniejsze również ze względów zdrowotnych. Eliminują przechodzenie banknotów i monet z rąk do rąk, a więc zmniejszają rozprzestrzenianie się bakterii i wirusów – mówi Wojciech Dyląg -regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie podkarpackim.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj