19 kwietnia przypada rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim – największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszego powstania miejskiego w okupowanej Europie.

Skąd akurat ten kwiat stał się symbolem całej akcji? Marek Edelman był ostatnim przywódcą Żydowskiej Organizacji Bojowej. Jako jeden z nielicznych przeżył likwidację getta. Przez lata pielęgnował pamięć o wydarzeniach z 1943 roku. Do końca życia w rocznicę wybuchu zrywu  warszawskich Żydów, przychodził pod Pomnik Bohaterów Getta, żeby oddać hołd poległym towarzyszom i kultywować o nich pamięć. Wraz z nim przychodziło coraz więcej ludzi z żółtymi kwiatami, symbolami zbiorowej pamięci.

Gminna Biblioteka Publiczna w Gorzycach już po raz piąty przyłącza się do kolejnej edycji Akcji „Żonkile”, organizowanej przez Muzeum Historii Żydów Polskich „Polin”.

By oddać dziś hołd powstańcom z warszawskiego getta, nie potrzeba szczególnego wysiłku. Wystarczy przykleić do ubrania papierowego żonkila. To znak, że pamiętamy o bohaterach, którzy 78 lat temu rzucili wyzwanie.

W poniedziałek 19 kwietnia zapraszamy na  profil facebookowy Gminnej Biblioteki Publicznej w Gorzycach. Od godz. 8.00 będziemy udostępniać słuchowiska oraz filmy dla dzieci i młodzieży, których autorzy skupili się na wartościach i kształtowaniu etycznych postaw. Po raz pierwszy organizatorzy Akcji uwzględnili grupę dzieci z klas I-III.

Już dziś, w piątek Gminna Biblioteka Publiczna proponuje przygotowane przez pracowników GBP „Wiosenne warsztaty tworzenia dekoracji z wykorzystaniem żonkila”. Ze względu na obecną sytuację, zajęcia zostaną udostępnione na kanale YouTube Gminnego Ośrodka Kultury.

Na przygotowanym filmiku, oprócz samej instrukcji wykonania żonkila, można także podglądnąć, jak wkomponować ten wiosenny kwiat  w różnego rodzaju dekoracje.

https://polin.pl/pl/akcja-zonkile-2021-program-obchodow

Info: Urząd Gminy Gorzyce

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj