Przychodnia Eskulap rozpoczęła szczepienia. W tym tygodniu pierwszą dawkę szczepionki przeciw COVID-19 otrzyma 30 osób.

Obecnie szczepienia będą odbywały się przez 3 dni w tygodniu. Spowodowane jest to głównie ilością szczepionek, które otrzymuje każdy punkt, a także możliwościami organizacyjnymi, każdej z placówek realizujących szczepienia.

80-latkowie, a później 70-latkowie będą szczepieni we wtorki, środy i czwartki. W pierwszy dzień zostało zaszczepionych 12 osób, a wśród nich pan Jan – mieszkaniec gminy Gorzyce. – Chcę być bezpieczny i chcę się chronić, nie miałem żadnych obiekcji przed przyjęciem szczepionki – podkreśla pan Jan.

Pacjenci, którzy mają wyznaczony termin szczepienia, przychodząc do przychodni wypełniają krótką ankietę. – Nie jest trudna, zawiera kilka prostych i zrozumiałych pytań – wyjaśnia pan Jan.

Pomocne seniorom są również pielęgniarki, które udzielają wszelkiej pomocy w wypełnieniu niezbędnych dokumentów.

Kolejnym krokiem, przez który przechodzi pacjent jest wywiad medyczny – po nim dana – osoba jest kwalifikowana bądź nie do szczepienia. Samo ukłucie trwa kilka sekund. Jednak dla bezpieczeństwa pod okiem pielęgniarek i lekarzy trzeba poczekać kilka minut, by sprawdzić czy nie występują niepokojące objawy. Każdy z zaszczepionych pacjentów otrzymuje dokument potwierdzający przyjęcie pierwszej szczepionki wraz z terminem podania kolejnej dawki.

Mieszkańcy, 70+ i 80+, którzy nie mogą samodzielnie dotrzeć do punktu szczepień powinny skontaktować się z infolinią pod nr 516 533 887 obsługiwaną przez pracowników Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Gorzycach. Telefon czynny jest od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00-15.00.

Warunkiem do skorzystania z transportu oferowanego przez gminę jest:

– telefoniczne powiadomienie na, co najmniej 48 godzin przed planowanym terminem szczepienia pracowników OPS obsługujących infolinię nr tel. 516 533 887.

– przekazanie niezbędnych informacji, o które poproszą pracownicy infolinii tj. dane teleadresowe, nr telefonów oraz przyczyny korzystania z transportu np. orzeczenie, brak samodzielnego dotarcia do punktu szczepień.

Z transportu mogą skorzystać osoby:

– posiadające orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu znacznym o kodzie R lub N lub odpowiednio I grupę z w/w schorzeniami

– osoby mające trudności z dostępem do punktu szczepień (np. osoby starsze niemające możliwości samodzielnego dojazdu do punktu szczepień,

– osoby, które są w stanie samodzielnie lub przy pomocy opiekuna bądź wyznaczonego pracownika OPS wejść do samochodu. Gmina – na tę chwilę – nie realizuje transportu dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich.

Źródło: www.gminagorzyce.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

two × four =