Ulice Siarkowa i Strefowa w Chmielowie zostaną uporządkowane – mówi burmistrz Nowej Dęby. Za brak dbałości o ład i porządek na ulicach, firmy poniosą konsekwencje.

W ostatnich dniach uwidocznił się beztroski sposób prowadzenia prac transportowych dla Ceramiki Podkarpackiej i dla Zakładów Chemicznych „Siarkopol” w Chmielowie przez firmę ROBSON z Sandomierza. Firma ta wywozi nadkład z kopalni gliny przy ul. Strażackiej i przewozi go na miejsce budowy farmy fotowoltaicznej ZCh”S” (na końcu ul. Strefowej). Niestety, przy tej pracy zlekceważono zasady transportu po drogach publicznych. Samochody-wozidła na swych kołach z dużymi protektorami wywożą w jedną i drugą stroną ogromne ilości ziemi pomieszanej z gliną. Ponadto nie stosują plandek, aby przez burty nie wypadała ziemi. To powoduje, że na drogę spadają ziemia i glina, które przy roztopach spowodowały na drodze breję. Nie dość, że zanieczyszczona jest droga, to jeszcze breja ta jest rozchlapywana na płoty przy ul. Siarkowej i samochody stojące przy Pilkingtonie.

W takiej sytuacji burmistrz Wiesław Ordon zażądał od prezesów Ceramiki Podkarpackiej i Zakładów Chemicznych „S” wprowadzenia takich obostrzeń wobec firmy transportowej, które pozwolą spokojnie korzystać z dróg gminnych. Prezes Ceramiki Podkarpackiej zadeklarował wprowadzenie myjek na wyjeździe z zakładu, podobnie ma być przy wyjeździe z terenu ZCh ”S”. Ponadto prezes Zakładów Chemicznych „S” złożył burmistrzowi deklarację, że w sobotę (23.01.2021) firma transportowa rozpocznie mycie drogi i płotów.

Te informacje zostały przekazane przez burmistrza zarówno sołtysowi Janowi Kotulskiemu, jak też radnym Tomaszowi Dryce i Stanisławowi Skiminie, by poinformowali mieszkańców. W sobotnie przedpołudnie burmistrz sprawdził, czy prace na drogach chmielowskich są prowadzone. Niestety, firma transportowa nie podjęła prac porządkowych, o czym poinformowany został prezes ZCh „S”. Wobec tego obaj panowie uzgodnili, że chmielowska jednostka OSP zmyje w sobotę przynajmniej drogę Siarkową wraz z chodnikiem, a koszty tej akcji poniosą ZCh „S”

Burmistrz podjął także decyzję, że w poniedziałek, 25.01.2021, cofnie zgodę firmom na transport na ich teren, do czasu uprzątnięcia dróg i opracowania sposobu zapobiegania wywozu błota na nie.

Fot. i info: UMiG Nowa Dęba

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

5 × 4 =