Sezon jesienny powoli przechodzi w zimowy wraz z ujemnymi temperaturami i ostrym wiatrem, ale mimo to realizacja inwestycji związana z budową kanalizacji sanitarnej w  Gminie Baranów Sandomierski nie zwalnia tempa. Obecnie prace, które obejmują budowę przeszło 28 km kanalizacji sanitarnej wraz z budową pompowni oraz kolektora przerzutowego ścieków z Knapów prowadzone są w miejscowości Wola Baranowska i jest to ostania z pięciu części zadania budowy kanalizacji sanitarnej, która nie została jeszcze ukończona.

Zadanie p.n. „Poprawa gospodarki wodno-ściekowej w aglomeracji Baranów Sandomierski w ramach MOF Tarnobrzeg” realizowane jest od jesieni 2018 r., w ramach zadania powstaje blisko 55 km nowej sieci, a 5 km zostało poddanych modernizacji. Dla porównania na koniec roku 2015 Gmina zarządzała około 36 km odcinkiem sieci kanalizacji sanitarnej. Koszty tej inwestycji sięgają blisko 50 mln zł. z czego prawie 29 mln zł. pochodzi z dofinansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020 i  jest to rekordowe dofinansowanie jakie udało się pozyskać Samorządowi Gminy Baranów Sandomierski. W ramach tego powstaje sieć kanalizacji sanitarnej w miejscowościach takich jak, Baranów Sandomierski, Dymitrów Mały, Skopanie, Knapy i Wola Baranowska. Planowany termin zakończenia zadania to połowa przyszłego roku.

Ze względu na ogrom prac inwestycja została podzielona na 5 części. Prace w ramach I części, która dotyczyła rozbudowy i  modernizacji oczyszczalni ścieków w Baranowie Sandomierskim, zostały zakończone. Dzięki temu Gmina zyskała unowocześnioną oczyszczalnię ścieków, która będzie mogła przyjąć zwiększoną ilość ścieków po podłączeniu do sieci kanalizacyjnej kolejnych miejscowości. Oczywiście jej zaletą ma być sprawność i niezawodność a przy okazji wpłynie ona na poprawę środowiska naturalnego, czystości wód i gleby. W celu niwelacji kosztów eksploatacji oczyszczalni, została ona wyposażona w instalację fotowoltaiczną o mocy 40 kW. Obecnie na terenie Gminy funkcjonują jeszcze dwie, mniejsze oczyszczalnie ścieków, ulokowane w Dąbrowicy oraz Knapach. Utrzymanie wszystkich jest nierentowne, dlatego docelowo w przyszłości ich funkcję ma przejąć ta w Baranowie Sandomierskim. 

Na ukończeniu jest również III część w ramach której wykonano blisko 16 km sieci kanalizacyjnej w miejscowości Skopanie wraz z budową kolektora tłocznego o długości około 4 km, tzw. bypass (który przekieruje ścieki ze Skopania, Woli Baranowskiej i Knapów bezpośrednio do oczyszczalni w Baranowie Sandomierskim). Obecnie na tym zadaniu prowadzone są procedury odbiorowe, aby na wiosnę realizować przyłączenia mieszkańców do nowopowstałych sieci.

Jeszcze w ubiegłym roku zakończone zostały prace na IV części zadania, polegające na budowie kanalizacji w Dymitrowie Małym oraz w Baranowie Sandomierskim obejmujące ulice Okulickiego, Podzamcze, Krakowską, i Borową. Dymitrów Mały zyskał przeszło 4000 m kanalizacji sanitarnej grawitacyjnej, blisko 1300 m kanalizacji sanitarnej tłocznej i  wbudowanych zostało około 200 szt. studni oraz ułożonych blisko 900 mb rur osłonowych na kolizjach z innymi sieciami. Mieszkańcy tych miejscowości korzystają już w pełni z nowopowstałej kanalizacji sanitarnej.

V częścią zadania była przebudowa kanalizacji sanitarnej w Baranowie Sandomierskim i Skopaniu. Zadanie to również zostało już zakończone, a dzięki uszczelnieniu istniejących kolektorów sanitarnych w Baranowie Sandomierskim na długości blisko 1000 mb i w Skopaniu na długości przeszło 1300 mb wraz z modernizacją 2 przepompowni, infiltracja wód gruntowych została zredukowana, co przyczynia się do redukcji kosztów przesyłu i oczyszczania ścieków.

Działania prowadzone w tym zakresie niejednokrotnie powodują utrudnienia dla mieszkańców związane z  nieprzejezdnością dróg i rozkopaniem prywatnych posesji, w związku z  tym prosimy o wyrozumiałość i cierpliwość, pamiętając, że inwestycje te w najbliższej przyszłości poprawią komfort naszego życia.

Hasło „kanalizacja sanitarna” pojawia się co raz częściej wśród podawanych informacji i z  pewnością pojawiać się będzie ponieważ to nie koniec przedsięwzięć tego typu na terenie Gminy. W planach są już kolejne projekty budowy sieci, a Samorząd Gminy stara się pozyskać na ich realizację nowe środki. A wszystko po to aby przyspieszyć rozwój gospodarczy oraz rozwój mieszkalnictwa na terenie Gminy z zapewnieniem odpowiednich standardów.

Fot. i info: UMiG Baranow Sandomierski

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj