Wydarzenie online | pokaz spektaklu pt. „Jutrzenka” w reżyserii Pawła Pawlika, na podstawie sztuki pt. „Zmierzch” Wojciecha Stamma oraz spotkanie online z twórcami

Data | czwartek 17.12.2020, godz. 18.00 (premiera: 11.12.2020, godz. 18.00 spotkanie z twórcami, godz. 19.00 prezentacja spektaklu)

Czas trwania spektaklu | 60 minut

Odbiorcy | młodzież, dorośli

Opis | Historię kraju, regionu znamy najczęściej z książek, źródeł historycznych i legend. Poznajemy ją stopniowo w szkole, w domu, z literatury i reportaży. A co by było, gdyby historię naszego kraju opowiedziały lalki? Czy jest to możliwe? Tak, można się z tym spotkać w sztuce Jutrzenka Pawła Pawlika będącej adaptacją teatralną dramatu Zmierzch Wojciecha Stamma.

Jutrzenka za pomocą lalek – konwencja teatru marionetkowego – opowiada losy XVII-wiecznej historii Polski, a dokładnie okolic Krzeczyna, Księstwa Oleśnickiego i Śląska. Jutrzenka jest kompilacją historii, intryg, konfliktów na tle religijnym oraz walki o władzę. Dzieje postaci historycznych, m.in.: Księcia Sylwiusza Nimroda Wirtemberskiego, Abrahama von Franckenberga, Angelusa Silesiusa, Marii Kunic, wplecione w walkę między katolikami i protestantami, osadzone są w XVII-wiecznej przestrzeni mistyków, poetów, filozofów, w tle czai się zaraza, która dotyka niewiernych. Wzajemne niesnaski, niezgody i dążenia do przejęcia władzy, doprowadzają do procesów o czary, o które oskarżone są kobiety. Sztuka symbolicznie nawiązuje do czasów współczesnych, zarówno poprzez poruszane wątki jak i identyfikację twórców z miejscem i przestrzenią.

Sztuka łączy niecodzienność tematu, historię kraju oraz teatr marionetkowy, rolę aktorów przejmują lalki teatralne. Teatr lalek rozwijał się na przestrzeni lat równolegle z żywym teatrem aktorów. Spotkać możemy się z nim już w starożytnej Grecji i Rzymie. Dzisiaj Jutrzenka w reżyserii Pawła Pawlika twórcy wszechstronnego, któremu na drodze twórczej przyświeca idea „człowieka teatru” wielkiego reformatora teatru Gordona Craiga, stosuje tę formę, by opowiedzieć losy XVII-wiecznej historii Polski, regionu Dolnego Śląska.

Premiera sztuki w formie online odbędzie się 11 grudnia 2020 r. o godzinie 19:00 na kanale YouTube i FB Fundacji Sedlaka. Więcej szczegółów na temat samego wydarzenia, oraz poprzedzającej go dyskusji osób zaangażowanych w produkcję o godzinie 18:00 oraz kolejnych wstawień znajduje się na stronie Fundacji Sedlaka www.fundacjasedlaka.pl

Pokaz dla widzów Tarnobrzeskiego Domu Kultury odbędzie się 18 grudnia 2020 r. o godz. 18.00. Link do wydarzenia zamieścimy na stronie TDK oraz w wydarzeniu na profilu TDK na Facebooku.

Sztuka Jutrzenka została zrealizowana w ramach projektu MKiDN Morze Kultury – Głębia sztuki, którego celem jest edukacja i aktywizowanie społeczności lokalnej w zakresie kultury oraz niwelowanie barier w dostępie do kultury, z wykorzystaniem potencjału miejsca i społeczności. Fundacja Sedlaka od 2007 roku zajmuje się działalnością w obszarach: nauki i edukacji oraz kultury i sztuki.

Źródlo: Tarnobrzeski Dom Kultury

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj