Od 1997 roku mieszkańcy Sielca zgłaszali potrzebę zakupu pompy dużej wydajności. Potrzeba wynikała z konieczności przepompowania wody w momencie zamknięcia się śluzy na rzece Wisła i zalewaniu posesji oraz pól uprawnych. Nad problemem pochyliły się władze Tarnobrzega i zaplanowały dofinansowanie 30 tysięcy złotych w tegorocznym budżecie na zakup niezbędnej pompy.

Prezydent miasta po analizie spływu wody do śluzy w Sielcu, która wykazała że spływ wody obejmuje osiedla: Wielowieś, Sobów, Podłęże, Dzików i Zakrzów oraz zagrożenie dla mieszkańców jak i inwestorów z parku technologicznego w Zakrzowie uznał zakup za konieczny. Pompa jest już na wyposażeniu strażaków ochotników z Sielca gotowa do działań zaś druhowie z miejscowej OSP przeszli szkolenie w zakresie obsługi pompy. Koszt zakupu pompy to 100 tysięcy złotych, na której zakup złożyły się środki z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, Gminy Tarnobrzeg, Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie oraz Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Tarnobrzegu.

Pompa jest produkcji włoskiej, silnik napędzający (diesel) produkcji niemieckiej, całość osadzona przez firmę polską Klaudia na przyczepie produkcji polskiej. Sprzęt posiada certyfikat CNBOP-PIB. Pompa służy do przepompowywania wody zanieczyszczonej (zanieczyszczenia wielkości nawet 50 mm), moc silnika 29 KM, linię ssawną 3×10 metrów, wysokość podnoszenia 34,4 metra, wydajność to prawie 5 000 litrów na minutę, pompa została wyposażona w węże oraz sprzęt niezbędny do działań związanych z podtopieniami i powodzią a nawet ratowaniem ludzi tonących. Sprzęt znajduje się na przyczepie mobilnej dlatego może być użyty poza Sielcem a nawet w razie potrzeby w innych zagrożonych miejscowościach.

Źródło: UM Tarnobrzeg

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj