23 maja w Zespole Szkół nr 2 zwyczajowo nazywanym Rolnikiem miał miejsce finał projektu ekologicznego, pod nazwą Piknik ekologiczny „Dzień dla Ziemi”. W tym dniu uczniowie odeszli od ławek szkolnych, a całą swoją energię wykorzystali na wykonanie wcześniej wylosowanych zadań ekologicznych. Zadania polegały na pozyskaniu drzewek                i krzewów owocowych, urządzaniu rabat, budowaniu karmników dla ptaków, domków dla owadów itp. Przy tej okazji w szkole miały miejsce imprezy towarzyszące w formie gier                      i zabaw sportowych, nauki tańca, wspólnego grillowania i „pichcenia” w pracowni hotelarskiej. Panował nastrój zabawy, każdy znalazł coś dla siebie. Była piłka nożna, siatkówka, badminton, planszówki, taniec,  ale najważniejsze jest to, że zamiast nauki teoretycznej, merytorycznej, na wskroś poważnej, młodzież ćwiczyła budowanie relacji                   i nabywanie umiejętności społecznych.

    Oczywiście w tym dniu najważniejsze było sadzenie drzewek i krzewów owocowych, tak powstał naturalny sad. Posadzono trzy piękne rabaty, dwie skrzynie z ziołami, zamontowano efektowne karmniki i budki lęgowe dla ptaków. Owady zyskały trzy domki,                a uczniowie meble z recyklingu, piękne stojaki na kwiaty z palet, skrzynki z pelargoniami. Szkoła wypiękniała, a jej społeczność może się cieszyć atrakcyjną strefą relaksu.

    Jako ciekawostkę można przywołać fakt historyczny, że piknik ekologiczny wpisał się pięknie w tradycję naszego regionu. Otóż w pobliżu obecnej siedziby szkoły mieściła się Szkoła Ludowa, w której za sprawą dyrektora Jana Michalika, w latach 70-tych stworzono drugie po rodzinie Tarnowskich sady owocowe w Tarnobrzegu. Ponadto ówczesny dyrektor stawiał na tężyznę fizyczną, organizując coroczne majówki, podczas, których uczniowie rozgrywali zawody, ćwiczyli, zażywali ruchu na świeżym powietrzu. Jak widać historia zatoczyła koło i zupełnie nieświadomie Rolnik stał się uczestnikiem takiej samej majówki.  Informację o tych zdarzeniach umieścił w swoich pamiętnikach włościanin Jan Słomka, postać związana z miastem Tarnobrzeg.   

Realizowany projekt zawierał w sobie elementy edukacji ekologicznej, był także dobrym sposobem na integrowanie klas, miał walory dydaktyczne, a przede wszystkim wpłynął na tworzenie przyjaznej atmosfery w szkole. 

Info: ZS nr 2 w Tarnobrzegu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj