Od 10 maja osoby z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności oraz ich opiekunowie (do 3 opiekunów na osobę niepełnosprawną) mają możliwość zaszczepienia się w punktach szczepień powszechnych bez konieczności wcześniejszego umówienia się na termin szczepienia. Zatem osoba z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności będzie mogła przyjechać do punktu szczepień powszechnych i od razu (bez kolejki) przyjąć szczepienie.
Warto jednocześnie przypomnieć różnicę pomiędzy punktem szczepień populacyjnym a powszechnym.
Różnica ta nabiera kluczowego znaczenia dla osób z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności.
– Punktów szczepień populacyjnych jest na Podkarpaciu ponad 450. Znajdują się najczęściej w poradniach lekarza rodzinnego i innych placówkach medycznych. Ich wykaz znajduje się na stronie internetowej www.gov.pl/web/szczepimysie oraz pod bezpłatnym i czynnym całą dobę numerem 989. Szczepienie odbywa się poprzez wcześniejszą rejestrację.
– Punkty szczepień powszechnych zostały utworzone często poza placówkami medycznymi, lecz szczepienia wykonywane są również przez personel medycznych okolicznych placówek. Na terenie Podkarpacia znajdują się w 34 miejscach. Ich wykaz dostępny jest również na stronie www.gov.pl/web/szczepimysie, infolinii 989 oraz dodatkowo na stronie Podkarpackiego NFZ w dziale dla Pacjentów. Szczepienie odbywa się poprzez wcześniejszą rejestrację, lecz dla osób z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności szczepienie odbywa się od razu, bez kolejki i bez wcześniejszej rejestracji.
Szczepienie może odbywać się na kilka sposobów:
1. Szczepienie poza kolejnością może odbywać się w punktach powszechnych, gdyż dysponują one większą liczbą szczepionek, co przekłada się na pewność zaszczepienia w dniu zgłoszenia.
Wszystkie punkty szczepień powszechnych otrzymały komunikat Ministerstwa Zdrowia, w którym przekazano szczegółowo informacje dotyczące szczepień osób niepełnosprawnych. Zostały one również zobowiązane do dostosowania miejsc szczepień do potrzeb osób niepełnosprawnych – zgodnie z wytycznymi przekazanymi przez Ministra Zdrowia.
Osoby niepełnosprawne, poza ww. udogodnieniami, mogą korzystać ze wszystkich innych kanałów informacyjnych dostępnych w ramach Narodowego Programu Szczepień na ogólnie obowiązujących zasadach:
2. Osoby, których stan zdrowia bądź względy społeczne nie pozwalają na dotarcie do stacjonarnego punktu szczepień mogą skorzystać z transportu organizowanego przez jednostki samorządu terytorialnego.
O szczegóły dotyczące pomocy w dotarciu do punktu szczepień można pytać w swoim urzędzie miasta bądź gminy. Pełny wykaz telefonów dostępny jest na stronie internetowej Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego: https://rzeszow.uw.gov.pl/aktualnosci/transport-do-punktow-szczepien-samorzadowa-infolinia/
3. Osoby obłożnie chore mogą być zaszczepione przez tzw. wyjazdowe punkty szczepień.
O szczególy dotyczące wyjazdowych punktów szczepień można pytać u swoich lekarzy rodzinnych.
4. Szczepienia dla osób niepełnosprawnych są również organizowane na terenie następujących placówek:
– ośrodki wsparcia dla osób z zaburzeniami psychicznymi (środowiskowe domy samopomocy i kluby samopomocy),
– warsztaty terapii zajęciowej,
– zakłady aktywności zawodowej,
– centra integracji społecznej,
– kluby integracji społecznej,
– ośrodki Rehabilitacyjno Edukacyjno Wychowawcze,
– uczestnicy programu „Rehabilitacja 25 plus”,
– Szkoły Przysposabiające do Pracy,
– mieszkania chronione.
Na terenie tych ośrodków mogą zaszczepić się:
– osoby niepełnosprawne korzystające z placówek,
– opiekunowie ww. osób niepełnosprawnych,
– personel tych placówek.
Aby zorganizować szczepienia na terenie swojej placówki, ośrodek powinien nawiązać współpracę z wybranym punktem szczepień i przygotować listę osób chętnych do zaszczepienia.
Wszelkich informacji udziela również pod nr 989 – całodobowa, czynna 7 dni w tygodniu i bezpłatna infolinia Narodowego Programu Szczepień przeciwko COVID-19.
Źródło: Podkarpacki Oddział Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w Rzeszowie