Podczas dzisiejszej sesji tarnobrzescy radni w pełnym składzie jednomyślnie zagłosowali za przyznaniem tytułu “Zasłużony dla Miasta Tarnobrzega” 11 osobom. Uhonorowani zostali:
– Jean-Franҫois Moutet – zastępca mera Pount-à-Mousson (miasta partnerskiego Tarnobrzega), od 35 lat współpracuje z Tarnobrzeskim Domem Kultury. W ciągu tych lat jego zaangażowanie na rzecz rozwoju międzynarodowej współpracy edukacyjnej, kulturalnej i humanitarnej miało nieoceniony wpływ na tarnobrzeską społeczność oraz budowanie pozytywnego wizerunku miasta na arenie międzynarodowej.
– Henryk Galek – Prezes Zarządu Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Górnictwa i członek samego stowarzyszenia od ponad 42 lat. Jest mocno zaangażowany w tradycje górnictwa, w różnych jej formach, zgodnie z mottem: „Integracja- Szacunek dla Tradycji- Kształtowanie Przyszłości”.
– Maksymilian Burda – Prezes Jednostki Ratownictwa Górniczego. Wraz z zespołem ratowników górniczych aktywnie uczestniczył w akcji
przeciwpowodziowej na osiedlach Sobów i Wielowieś w 2010 roku. Od 1984 roku Maksymilian Burda jest aktywnym członkiem Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Górnictwa. Od wielu lat z zaangażowaniem kultywuje tradycje górnicze, m. in. poprzez
przygotowanie scenariuszy i prowadzenie jako prezes karczm piwnych i biesiad górniczych, stanowiących ważny element kultury i tożsamości lokalnej.
– Władysław Rak – od 1951 roku aktywny myśliwy, członek i wieloletni przewodniczący zarządu Koła Łowieckiego “Leśnik” w Tarnobrzegu.
– Aleksander Gruca – Prezes Zarządu Rodzinnego Ogrodu Działkowego „Związkowiec” w Tarnobrzegu od 2006 roku. Z naszym miastem jest związany od momentu powstania województwa tarnobrzeskiego. Jest emerytowanym nauczycielem Zespołu Szkół Rolniczych w Tarnobrzegu, gdzie przez 9 lat pełnił funkcję dyrektora. Był również radnym wojewódzkim, radnym Miasta Tarnobrzega oraz członkiem Zarządu Osiedla „Siarkowiec” w Tarnobrzegu.
– Maria Nabrzeska – wieloletni pracownik Urzędu Miasta Tarnobrzega, w którym pracowała w latach 1999-2015, pełniąc funkcję Naczelnika Wydziału Budżetu i Finansów. Natomiast 23 grudnia 2010 r. uchwałą Rady Miasta Tarnobrzeg została powołana na stanowisko Skarbnika Miasta – głównego księgowego budżetu Miasta Tarnobrzega. Funkcję tę pełniła do 26 maja 2015 r.
– dr hab. Paweł Maciaszczyk – pełnił funkcję Rektora i Prorektora początkowo w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej, następnie w Państwowej Uczelni Zawodowej, a teraz w Państwowej Akademii Nauk Stosowanych im. prof. Stanisława Tarnowskiego w Tarnobrzegu.
– Bogusław Lipczyński – to postać niezwykle zasłużona dla tarnobrzeskiego sportu – człowiek, który przez dziesięciolecia budował swoje nazwisko zarówno na boisku, jak i poza nim, stając się jedną z ikon Klubu Sportowego Siarka Tarnobrzeg. Jego zaangażowanie, pasja i oddanie sprawiły, że stał się nie tylko wybitnym sportowcem i trenerem, ale także mentorem dla młodych pokoleń piłkarzy oraz nieocenionym promotorem kultury fizycznej w naszym regionie.
– Józefa Biernacka – od 1974 r. związana z oświatą pracując w Kuratorium Oświaty i Wychowania w Tarnobrzegu. W latach 1977–1987 założyła i prowadziła Miejski Zespół Ekonomiczno–Administracyjny Szkół, a w roku 1988 założyła i rozbudowała Zespół Pałacowo-Parkowy w Mokrzyszowie. Po zakończeniu działalności zawodowej podjęła aktywnie działania charytatywne skupiając się głównie na
osobach starszych – była członkiem Zarządu Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Tarnobrzegu oraz jedną z inicjatorek utworzenia Tarnobrzeskiego Centrum Seniora.
– Józef Dąbrowski – W latach 1950-1989 służył w Zawodowej Służbie Wojskowej w stopniu podporucznika, później
podpułkownika. Od 2004 r. do chwili obecnej pełni funkcję Prezesa Koła Nr 13 Związku Żołnierzy Wojska Polskiego. To
właśnie ta organizacja wywalczyła pośmiertny awans dla tarnobrzeskiego bohatera, kapitana Józefa Sarny.
– Zenon Dziadura – od 1979 roku nieprzerwanie działa na rzecz rozwoju sportu w Tarnobrzegu. Swoją aktywność rozpoczął w ognisku TKKF „Siarka”, gdzie współorganizował spartakiady i tworzył pierwsze trasy biegowe. W 1981 roku był pomysłodawcą i współzałożycielem Klubu Biegacza „Witar” oraz inicjatorem I Biegu Siarkowca – wydarzenia, które z biegiem lat rozwinął do rangi jednej z najważniejszych imprez
biegowych w regionie, obejmującej biegi dziecięce, młodzieżowe, rodzinne oraz zawody z udziałem znanych sportowców, takich jak Robert Korzeniowski.