Miejska Biblioteka Publiczna w Tarnobrzegu zaprasza na spotkanie z tarnobrzeżanką, Sylwią Lis-Personą oraz z jej niezwykłą twórczością. Spotkanie „Natura w sztuce – sztuka z natury” odbędzie się 4 kwietnia o godz. 17:00. Artystka zaprezentuje swoje obrazy i przybliży tajniki ich powstania.

Sylwia Lis-Persona – Absolwentka Wydziału Artystycznego UMCS w Lublinie. Dyplom z malarstwa w pracowni prof. Adama Styki. Studia podyplomowe ASP w Krakowie na Wydziale Malarstwa w pracowni prof. Andrzeja Bednarczyka. Aneks w IV Pracowni Interdyscyplinarnej pod kierunkiem dr hab. Małgorzaty Buczek-Śledzińskiej, prof. ASP. Otrzymała podwójne wyróżnienie Rady Wydziału Malarstwa ASP w Krakowie. Jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków – okręg lubelski. Uczestniczka wielu wystaw indywidualnych i zbiorowych, m.in. wystawa w Instytucie Polskim w Bratysławie, wystawa towarzysząca 15 Międzynarodowemu Triennale Tkaniny w Łodzi. Finalistka 11 Ogólnopolskiej Wystawy Miniatury Tkackiej w Łodzi. Finalistka konkursu „NanoArt” – Galeria Roi Doré w Paryżu oraz II Edycji Konkursu im. Paderewskiego „W służbie sztuce i ojczyźnie” organizowanego przez Galerię Roi Doré i platformę Art-maniac w Paryżu. Finalistka 10 Międzynarodowego Biennale Artystycznej Tkaniny Lnianej „Z krosna do Krosna” Muzeum Rzemiosła w Krośnie. Kilkukrotna uczestniczka wystaw indywidualnych, towarzyszących Festiwalowi Filmu i Sztuki – BNP Paribas Dwa Brzegi w Kazimierzu Dolnym. Indywidualna wystawa w Piwnicy pod Baranami w Krakowie. Laureatka III nagrody w konkursie pt. „Porównania” zorganizowanym przez BWA w Sandomierzu. Prowadzi galerię autorską INDYGO-ART w Kazimierzu Dolnym.

Prace Pani Sylwii prezentowane będą w Galerii Okno od 7 kwietnia do 5 maja 2025 roku .

Wystawa zatytułowana “Natura w sztuce – sztuka z natury” wyjaśnia gdzie artystka poszukuje inspiracji a zarazem jest materią, z której powstają obiekty sztuki. To właśnie z roślin, pozyskiwany jest bohater ekspozycji, organiczny papier ręcznie czerpany Artystka poprzez proces technologiczny przygotowuje medium do własnych artystycznych kreacji. Warto podkreślić, że materiał na bazie, którego przygotowuje swoje prace jest w 100% ekologiczny i bezpieczny dla środowiska. Dlatego proces obróbki takiej materii wymaga czasu i precyzji. Kreując obiekty z papieru czerpanego ręcznie nie jest w stanie przewidzieć finalnego kształtu pracy, przez co zbliża się do nieprzewidywalnej natury. Na gotowym papierze, przy pomocy barwników do tkanin, nici, batiku, powstają oryginalne, niepowtarzalne kompozycji.

Źródło: MBP Tarnobrzeg

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj