10 stycznia 2025 r. w Ośrodku Rozwoju Edukacji Ministerstwa Edukacji Narodowej w Warszawie wręczono 48 placówkom z całej Polski Krajowe Certyfikaty Szkół i Przedszkoli Promujących Zdrowie. Wśród wyróżnionych jest Szkoła Podstawowa nr 3 w Tarnobrzegu.

– Ta inicjatywa trwa już jakiś czas. Teraz znajdujemy się w momencie, w którym zdrowie zaczęło więcej znaczyć w debacie publicznej. Zaczynamy zauważać, że profilaktyka jest królową zdrowia – powiedziała Podsekretarz Stanu w MEN Paulina Piechna-Więckiewicz. – Zdrowie i edukacja są ze sobą nierozerwalnie powiązanie. To właśnie dobre samopoczucie fizyczne, psychiczne i społeczne dzieci i młodzieży sprzyja ich lepszym osiągnięciom, rozwijaniu talentów, budowaniu relacji i skuteczniejszemu radzeniu sobie z wyzwaniami.

Krajowy Certyfikat Szkoły Promującej Zdrowie przyznaje Ministerstwo Edukacji, wcześniej należy uzyskać taki certyfikat na poziomie wojewódzkim.

– Ideą i celem naszych działań jest wychowanie młodego człowieka, który w przyszłości stanie się świadomym obywatelem promującym postawy prozdrowotne. Dlatego staramy się wyposażyć uczniów w umiejętności praktyczne niezbędne do dokonywania wyborów służących poprawie własnego zdrowia – mówi Mirosław Holuk, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 3 w Tarnobrzegu, która po raz drugi w historii uzyskała Certyfikat Szkoły Promującej Zdrowie. Ważny jest on przez 5 lat.

– Szkoła, która chce uzyskać taki certyfikat musi podjąć szereg działań – przyznaje dyrektor Holuk. – Trzeba się wyróżnić na tle innych placówek. Nas wyróżniają działania i autorskie programy w zakresie promocji zdrowia, które realizujemy od wielu lat. Są to działania, w które angażujemy nie tylko społeczność szkolną, ale także rodziców. Jesteśmy organizatorem zawodów sportowych na poziomie miejskim, regionalnym, a nawet krajowym. Angażujemy się w Bieg Nadwiślański im. Alfreda Freyera, mamy Klub Mediatorów Rówieśniczych, dzięki któremu młodzi ludzie nabierają umiejętności pokojowego rozwiązywania konfliktów, a antagoniści uczą się komunikowania w sposób pozbawiony agresji. Jesteśmy szkołą nastawioną na dobrostan uczniów, mamy Klub Cheerleaderek, organizujemy „Wywiadówki inaczej”, Wiosenny Dzień Zdrowia, systematyczne i cykliczne działania zmierzające do ograniczenia czasu spędzanego przez uczniów z urządzeniami elektronicznymi, wprowadziliśmy aktywne przerwy dla klas 4-8, gry i zabawy podłogowe dla klas 1-3, wzbogaciliśmy ofertę edukacyjną o lekcje organizowane na powietrzu, są też kiermasze ze zdrowymi posiłkami. Tych działań mamy bardzo, bardzo dużo. Jesteśmy szkołą sportową, która w ubiegłym roku wygrała wojewódzkie sportowe współzawodnictwo szkół podstawowych na Podkarpaciu. Mamy świetne wyniki i codziennie staramy się wskazywać uczniom tę drogę, że aby uzyskać dobre wyniki sportowe to muszą się dobrze odżywiać. Bez zdrowego odżywiania, bez zdrowego trybu życia, nie ma dobrych wyników sportowych.

Do tarnobrzeskiej „trójki” uczęszcza obecnie 605 uczniów. Z codziennych obiadów korzysta ponad 450 osób. Dyrektor Holuk nie kryje, że Krajowy Certyfikat Szkoły Promującej Zdrowie to wyróżnienie, ale także zadanie. Cieszy więc to, że po wielu latach uda się dzięki środkom z budżetu miasta wyremontować stołówkę, bo jest ona w tej placówce niezbędna i pełni ogromnie ważną rolę. Dzieci będą mogły jeść zdrowo, ale także w komfortowych warunkach.

Źródło: UM Tarnobrzeg

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj