Podpisano historyczne podkarpackie porozumienie pomiędzy Polskim Związkiem Łowieckim a Związkiem Harcerstwa Polskiego

W dniu 9 stycznia 2024 r. odbyło się ważne wydarzenie dla Polskiego Związku Łowieckiego działającego na terenie Województwa Podkarpackiego i Podkarpackiej Chorągwi Harcerstwa im. Olgi i Andrzeja Małkowskich. Reprezentujący PZŁ łowczowie okręgowi – dr Tomasz Kulesza Okręg PZŁ w Rzeszowie, Robert Bąk – Okręg PZŁ w Tarnobrzegu, Bartosz Bialik Okręg Krosno oraz Tomasz Makarowski Okręg Przemyśl podpisali porozumienie o współpracy w obszarach działalności społecznej i środowiskowej. ZHP reprezentowane było przez komendant harcmistrz Darię Froń oraz harcmistrza Mariusz Bezdzietny. 

Zawarte porozumienie dotyczy ustalenia i stosowania zasad współpracy w zakresie realizacji inicjatyw społecznych z wykorzystywaniem wzajemnym posiadanych zasobów osobowych i rzeczowych a także na podejmowaniu współpracy w zakresie wspólnego realizowania projektów i inicjatyw obywatelskich, patriotycznych i społecznych. Pomysł porozumienia powstał z inicjatywy Sławomira Lubery – członka Naczelnej Rady Łowieckiej Okręgu PZŁ w Tarnobrzegu i zarazem Przewodniczącego Komisji Edukacji przy Naczelnej Radzie Łowieckiej przy wsparciu Roberta Bąka – łowczego Okręgu PZŁ
w Tarnobrzegu. Impulsem dla tej inicjatywy były pozytywne, wzajemne doświadczenia współpracy środowiska myśliwych i harcerzy.

Drużyny harcerskie działające na terenie województwa podkarpackiego od lat aktywnie włączają się w organizowane przez PZŁ inicjatywy patriotyczne i społeczne. Przykładem tego jest zaangażowanie harcerzy w akcję niesienia pomocy dzieciom z terenów powodziowych organizowaną jesienią 2024 r., gdzie Zarząd Okręgowy PZŁ w Tarnobrzegu przyjął w pięciu turnusach tzw. Zielonej Szkoły blisko 300 dzieci z Głuchołaz i okolic. Wsparciem dla tej inicjatywy było zaangażowanie harcerzy w organizację czasu wolnego przebywających tu dzieci. Harcerze prowadzili na rzecz małych powodzian gry terenowe, ogniska oraz zabawy ruchowe z elementami ćwiczeń w orientacji w terenie czy też umiejętności rozpalania ogniska. Ponadto ZHP podczas organizowanych przez PZŁ uroczystości patriotycznych włączała się wystawiając warty honorowe przy odnawianych miejscach upamiętnienia oraz angażując się bezpośrednio w obchody rocznic pacyfikacji wsi w Lasach Lipskich i Janowskich, które przygotowują myśliwi od kilku lat. Ponadto PZŁ aktywnie wspiera organizację Festiwalu Piosenki Harcerskiej organizowanego na terenie Gminy Radomyśl nad Sanem. 

Celem porozumienia jest pogłębienie wiedzy i wymiany doświadczeń z zakresu działalności oraz realizowania zadań statutowych organizacji, nawiązanie i pogłębienie współpracy pomiędzy stronami porozumienia na rzecz szeroko rozumianego dobra wspólnego. Porozumienie mówi również o tym, iż zarówno PZŁ, jak i ZHP wnoszą własne zasoby w realizację wspólnych inicjatyw w obszarach takich jak: patriotyzm, dbałość o tradycję, kulturę i dziedzictwo narodowe, poszanowanie ojczystej przyrody, rozwój umiejętności i kompetencji ukierunkowanych na wzrost obronności kraju, wspieranie społeczeństwa w przypadku kataklizmów i ich skutków, edukacja przyrodnicza, akcje humanitarne i pomocowe na rzecz grup społecznych dotkniętych problemami ubóstwa, wykluczenia społecznego. Myśliwi nie wykluczają, iż w ramach niniejszego porozumienia zaproszą również harcerzy na prowadzone przez siebie obiekty strzeleckie, gdzie pod okiem wykwalifikowanych instruktorów przeprowadzą dla młodzieży treningi strzeleckie. Deklarowaną formą wsparcia dla ZHP będzie również otwarcie dla harcerzy zagród i obiektów, które posiadają koła łowieckie na Podkarpaciu. Dzięki temu ZHP uzyska nieodpłatny dostęp do zasobów lokalowych PZŁ, które są zlokalizowane w lasach i otoczeniu dzikiej przyrody, co z pewnością ułatwi harcerzom organizację wypoczynku połączonego z celami statutowymi tej organizacji. Podczas spotkania dyskutowano nad przyszłymi działaniami, do których można zaliczyć rajdy oraz obozy wędrowne po regionie z wykorzystaniem baz prowadzonych przez PZŁ. Myśliwi zaoferowali ZHP szeroko rozumianą edukację przyrodniczą połączoną z elementami szkolenia posługiwania się bronią i orientacją w terenie. Warto nadmienić również, iż porozumienie jest innowacją w Polsce, gdyż do tej pory w/w organizacje nie sprecyzowały wspólnych obszarów działań. 

foto info: R. BĄK

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj