policja

Tarnobrzescy policjanci apelują do kierowców o ostrożność i zmniejszenie prędkości w rejonach lasów, nieużytków rolnych oraz pól, gdzie prawdopodobieństwo nagłego pojawienia się zwierzyny jest bardzo duże. Tylko w bieżącym roku funkcjonariusze ruchu drogowego interweniowali na miejscu 54 kolizji drogowych z dzikimi zwierzętami.

Policjanci często wzywani są do zdarzeń drogowych z udziałem zwierząt. Od stycznia do końca września 2024 r., na drogach powiatu tarnobrzeskiego, doszło do 54 kolizji z dzikimi zwierzętami, w tym:

  • Tarnobrzeg – 19,
  • Gmina Nowa Dęba – 11,
  • Gmina Gorzyce – 6,
  • Gmina Baranów Sandomierski – 5,
  • Gmina Grębów – 13.

Na szczęście w większości przypadków kierujący nie doznali poważnych obrażeń. Niemniej jednak po takiej kolizji powstają duże straty materialne – to zniszczone samochody i koszty związane z ich naprawą. Niestety występują także przypadki, w których dzikie zwierzęta powodują poważne wypadki drogowe.

Co zrobić, gdy dojdzie do zdarzenia drogowego z udziałem dzikiej zwierzyny?

  • W pierwszej kolejności należy zabezpieczyć miejsce, włączyć światła awaryjne i ustawić trójkąt ostrzegawczy.
  • Kolejnym krokiem będzie wezwanie Policji i przekazanie informacji o miejscu i okolicznościach zdarzenia.
  • Pamiętajmy, pod żadnym pozorem nie wolno zbliżać się do zwierzęcia. Zranione zwierzę może być agresywne i może nas zaatakować.

Policjanci przypominają o zachowaniu szczególnej ostrożności w miejscach lub na odcinkach dróg, gdzie ustawione są znaki ostrzegające przed dziką zwierzyną. Pamiętajmy, że w najbliższych miesiącach dzikie zwierzęta będą przejawiać większą aktywność. Po zmroku lub wczesnym rankiem będą migrować częściej niż zwykle w poszukiwaniu pożywienia, przebiegając przez ruchliwe drogi. W miejscach, gdzie ustawione są znaki drogowe ostrzegające o dzikiej zwierzynie, należy zwolnić, obserwować bacznie drogę i być przygotowanym do awaryjnego hamowania.

Źródło: KMP Tarnobrzeg

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj