7 czerwca 2024 r. w hali widowiskowo-sportowej MOSIR Tarnobrzeg odbył się II Turniej Siatkówki Klas Celno-Skarbowych, którego organizatorem był Zespół Szkół nr 2 w Tarnobrzegu oraz Izba Administracji Skarbowej w Rzeszowie. Wydarzenie zostało objęte Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Tarnobrzega. W turnieju zmierzyły się drużyny z trzech szkół z województwa podkarpackiego, które współpracują z Podkarpacką Krajową Administracją Skarbową, tj. I Liceum Ogólnokształcące w Przemyślu, Zespół Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących w Jarosławiu oraz Zespół Szkół nr 2 w Tarnobrzegu. Drugie tego typu sportowe wydarzenie współorganizowane przez Izbę Administracji Skarbowej w Rzeszowie i ZS nr 2 w Tarnobrzegu było okazją do integracji klas celno-skarbowych.
Rywalizację na parkiecie poprzedziła konferencja, podczas której przedstawiciele szkół objętych patronatem przez KAS omówili dotychczasowe działania, a także rozmawiali o planach na przyszły rok szkolny. W konferencji uczestniczyli: podinsp. Jacek Urbanik, Zastępca Naczelnika Podkarpackiego Urzędu Celno-Skarbowego w Przemyślu; pani Bernadetta Kopała, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Tarnobrzegu; podinsp. Monika Jasina, ekspert Służby Celno-Skarbowej, koordynator ds. współpracy ze szkołami; nadkom. Dariusz Osowski, ekspert Służby Celno-Skarbowej, instruktor musztry i ceremoniału; podkom. Edyta Chabowska, rzecznik prasowy IAS w Rzeszowie; rachm. Jacek Kaliciak, młodszy ekspert Służby Celno-Skarbowej; pani Edyta Furman, kierownik Referatu Komunikacji w IAS Rzeszów; pan Marek Szczytyński, Dyrektor ZS nr 2 w Tarnobrzegu; pani Bogusława Serwan-Partyńska nauczycielka z ZS nr 2, koordynatorka współpracy z podkarpacką KAS; pani Aneta Kostecka-Gierczak nauczycielka z I LO w Przemyślu oraz pani Donata Kozłowska Wicedyrektor ZSEiO w Jarosławiu.
Po konferencji nadszedł czas na rozgrywki. Turniejowe zmagania zostały przeprowadzone metodą pucharową do dwóch wygranych setów. Drużyna z tarnobrzeskiego „Rolnika”, pod opieką pani Agaty Serafin, wystąpiła w składzie: Gabriel Siwecki, Oskar Wolak, Kamil Bęben, Michał Bęben, Babii Mykhailo, Szymon Ferdek, Kacper Szczepański, Kacper Wiatros, Sofia Lastovych, Mateusz Bryła, Anastasiia Kuchar, Tatiana Petrenko, Wiktoria Goździewska i Daria Karpynska,. Gospodarze byli bezkonkurencyjni, zajęli I miejsce! Miejsce II przypadło I Liceum Ogólnokształcącemu im. Juliusza Słowackiego w Przemyślu, a stawkę zamknął Zespół Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących im. Marii Dąbrowskiej z Jarosławia, gospodarze przyszłorocznego turnieju.
Puchary, nagrody i pamiątkowe dyplomy uczestnikom rozgrywek wręczył podinsp. Jacek Urbanik, Zastępca Naczelnika Podkarpackiego Urzędu Celno-Skarbowego, który pogratulował uczniom uczciwej rywalizacji i życzył kolejnych sportowych sukcesów. Sportowe zmagania uświetniły występy taneczne dziewcząt z ZS nr 2 oraz występ Kasi Tomczyk z klasy IV technikum logistyki.
Zespół Szkół nr 2 w Tarnobrzegu popularny „Rolnik” od września 2022r. realizuje w technikum ekonomicznym innowacyjny projekt edukacyjny we współpracy z Izbą Administracji Skarbowej w Rzeszowie, którego celem jest edukacja młodzieży w zakresie przepisów prawa podatkowego i celnego, a w przyszłości także szansa do pozyskania dobrze przygotowanych kadr do pracy i służby w szeregach Krajowej Administracji Skarbowej. W ramach projektu uczniowie poznają organizację, rolę i zadania Krajowej Administracji Skarbowej oraz wchodzącej w jej skład Służby Celno-Skarbowej. Zakres programu obejmuje także przepisy regulujące funkcjonowanie KAS, ceremoniał KAS, zajęcia z samoobrony czy etyki zawodowej. Teoretyczne zajęcia z wykładowcami Krajowej Administracji Skarbowej odbywają się na terenie szkoły, a praktyczne w placówkach KAS m.in. w Podkarpackim Urzędzie Celno-Skarbowym w Przemyślu.
W tym roku szkolnym w ramach tej współpracy ekonomiści z „Rolnika” uczestniczyli w zajęciach teoretycznych i praktycznych prowadzonych przez funkcjonariuszy służby celno-skarbowej oraz pracowników tarnobrzeskiego urzędu skarbowego.
Uczniowie na zajęciach poszerzyli swoją wiedzę z następujących zagadnień:
– formy opodatkowania,
– podatek akcyzowy,
-podatek VAT,
– podatek dochodowy od osób fizycznych,
– podatek dochodowy od osób prawnych,
– musztra indywidualna i zbiorowa,
– efektywna komunikacja interpersonalna,
– jak skorzystać z usługi „Twój e-PIT” oraz „E-wizyta”.
W ramach istniejącej współpracy młodzież ZS nr 2 odwiedziła również Podkarpacki Urząd Celno-Skarbowy w Przemyślu. Uczniowie dowiedzieli się czego i dlaczego nie wolno przywozić zza granicy, jakie gatunki ptaków i zwierząt są zagrożone wyginięciem, uczestniczyli również w wykładzie nt. gatunków chronionych CITES. Młodzież miała również okazję zgłębić tajniki pracy laboratorium celno-skarbowego oraz zobaczyć jak bada się próbki i je opisuje. Uczniowie zwiedzili również oddział celny wewnętrzny oraz oddział celny graniczny, gdzie zapoznali się z zadaniami i dokumentacją wewnętrznych i granicznych oddziałów celnych w międzynarodowym obrocie towarowym. Natomiast na przejściu granicznym w Medyce uczniowie zapoznali się z pracą celników.
Poprzez udział w innowacji młodzież z technikum ekonomicznego znacznie poszerzyła swoją wiedzę z zakresu przedmiotów zawodowych oraz odwiedziła miejsca na co dzień niedostępne. Nabytą wiedzę ekonomiści z pewnością wykorzystają w przyszłej pracy zawodowej.
Po tych dwóch latach współpracy widać, że można bardzo dobrze połączyć wiedzę teoretyczną i praktyczną wynikającą z zadań realizowanych przez Izbę Administracji Skarbowej z procesem dydaktycznym realizowanym w szkole. Współpraca ta jest szansą wykształcenia uczniów, którzy będą się wpisywać znakomicie w potrzeby rynku pracy.
Kontakt ze specjalistami oraz fachowe przedstawienie zagadnień przez prowadzących zajęcia było dla młodzieży ciekawym doświadczeniem, które z pewnością przyniesie rezultaty na egzaminie potwierdzającym kwalifikacje w zawodzie, a także w przyszłej pracy zawodowej.
Koordynatorem współpracy z Izbą Administracji Skarbowej w Rzeszowie jest pani Bogusława Serwan-Partyńska nauczycielka przedmiotów ekonomicznych.
Źródło: ZS 2 w Tarnobrzegu