W związku z przypadającą 22 kwietnia 2024 r. 25 rocznicą śmierci Marii Kozłowej, Biblioteka Pedagogiczna w Tarnobrzegu i Miejska Biblioteka Publiczna im. dr Michała Marczaka w Tarnobrzegu, zwróciły się do tarnobrzeskich radnych z wnioskiem o ustanowienie roku 2024 “Rokiem Marii Kozłowej”.

Maria Kozłowa urodzona w Machowie, córka chłopskiego działacza Wojciecha Wiącka, od najmłodszych lat brała czynny udział w życiu społeczno-kulturalnym wsi. Była założycielką kilku zespołów teatralnych i folklorystycznych, które propagowały zapomnianą kulturę lasowiacką. Jako wspaniała odtwórczyni folkloru, znała pieśni i gawędy, które ocaliła od zapomnienia. Była twórczynią ludową i poetką, animatorką życia oświatowego i kulturalnego Machowa, Baranowa Sandomierskiego i Tarnobrzega. Społecznikowska i artystyczna atmosfera domu, w którym się wychowała, sprzyjała rozwojowi Jej wszechstronnych uzdolnień i pasji. To rozbudziło zamiłowanie do lasowiackich tradycji. Już w bardzo młodym wieku włączyła się w życie społeczne i kulturalne rodzinnego Machowa. Poznawała sztukę ludową i ją tworzyła. Była także uzdolnioną pisarką i twórczynią w zakresie plastyki obrzędowej, tkactwa i hafciarstwa, wycinkarstwa, malarstwa i rzeźby. To ona jest autorką rozsławionego dzisiaj wzoru serca lasowiackiego.

W okresie międzywojennym, jako nastolatka stworzyła podwórkowy zespół teatralny. Po zakończeniu wojny, wierna swoim ideałom, utworzyła Zespół Pieśni i Tańca “Lasowiak”, który w ówczesnych latach święcił triumfy na ogólnopolskich przeglądach i festiwalach. W 1975 roku w Baranowie Sandomierskim zorganizowała kolejny zespół “Lasowiaczki”, a następnie Zespół Pieśni i Tańca “Lasowiacy” w Tarnobrzegu.
W 1979 roku otrzymała Nagrodę im. Oskara Kolberga. Otrzymała też medal im. Franciszka Kotuli.

Maria Kozłowa była autorką wielu scenariuszy widowisk obrzędowych i tekstów piosenek. Sama niejednokrotnie występowała również jako solistka. Dzięki jej rysunkom, zapiskom i gawędom, do dzisiejszego dnia przetrwały tradycje Lasowiaków. Jej Twórczość poetycką cechuje miłość do ziemi, szacunek domu i pracy.

Była animatorką życia społecznego i miała wpływ na życie wielu ludzi. Nieoceniony jest Jej wkład w zachowanie dziedzictwa lasowiackiego, które obecnie staje się marką naszego Miasta i regionu.

Ustanowienie roku 2024 w Tarnobrzegu “Rokiem Marii Kozłowej” będzie godnym upamiętnieniem Jej Osoby. Przypomni również Jej twórczość i zasługi oraz podkreśli pożądane wartości moralne jak szacunek do ludzi, własnych korzeni i tradycji ojczystych, którymi się kierowała w swoim życiu. Będzie też znakomitą okazją do przypomnienia mieszkańcom Tarnobrzega, zwłaszcza tym najmłodszym, jak ważna dla budowania własnej tożsamości jest pamięć o tradycji i wartościach. Oryginalne dziedzictwo lasowiackie może stać się czymś co połączy Tarnobrzeżan, w większości pochodzących z różnych stron Polski. Stąd ważne jest, aby pamiętać o takich ludziach jak Maria Kozłowa.

Decyzję o ustanowieniu roku 2024 “Rokiem Marii Kozłowej” tarnobrzescy radni podjęli jednogłośnie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj